Většina seniorů si s ohledem na výši svého důchodu nemůže nijak zvlášť vyskakovat ani po lednové valorizaci. Ta jedné skupině penzistů přihrála i další peníze.
Nepříliš přehledný kolotoč změn valorizačního mechanismu penzí se letos mírně zklidnil. Od ledna vzrostla o pevnou částku solidární část důchodu, což v konečném důsledku znamená, že starobní, invalidní a pozůstalostní penze se zvýšila všem o 360 korun. Dosud se důchody zvedaly o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. Jenže platy nerostly, takže do navýšení se promítl jen růst cen. Existuje ale specifická skupina lidí, kteří si ještě o něco málo přilepší.
Nárok má jen zvláštní skupina lidí
Vládní kabinet totiž schválil, že se od ledna zvyšuje i zvláštní příspěvek k důchodu. Nárok na něj má ale jen část českých penzistů. Nejde pouze o příjemce starobních penzí, ale také lidi, kteří pobírají invalidní nebo vdovský důchod. Pokud si na tuto peněžní odměnu budou chtít každý měsíc sáhnout, musejí splňovat jisté podmínky. Jestliže se tak stane, dostanou podle serveru Měšec od ledna měsíčně ještě 2 816 korun navíc.
Nárok na zvláštní příspěvek má jen specifická skupina lidí. Jde o účastníky odboje květnového povstání v roce 1945, soudně i mimosoudně rehabilitované a také o vdovy a vdovce po těchto osobách. Ministerstvo práce a sociálních věcí konkretizovalo, že příspěvek pro odbojáře a rehabilitované činí 2 816 korun. Účastníkům povstání, vdovám a vdovcům pak náleží měsíčně 1 408 korun.
Důchody ukrojí z rozpočtu 706 miliard
Podle ministerstva bude tyto příspěvky od ledna pobírat zhruba sedm tisíc lidí. „Zvýšení zvláštního příspěvku k důchodu pro účastníky odboje představuje uznání a ocenění odvážných lidí, kteří aktivně přispěli v boji za naši svobodu. Naší morální povinností je zajistit, aby jejich statečnost a obětavost byly náležitě odměněny,“ uvedl v tiskové zprávě šéf resortu Marian Jurečka.
Starobní penzi od České správy sociálního zabezpečení dostávalo na konci roku téměř 2,37 milionu lidí. Invalidní a pozůstalostní důchody pak dalších 468 200 lidí. Podle ČTK několik desítek tisíc penzí vyplácejí také resorty obrany, spravedlnosti a vnitra. Na Dámském Deníku jsme už informovali, že se nevyplatí vybírat si penzi v hotovosti na poště. Poplatek za transakci se totiž zvýšil z 29 na 35 korun. Důchody by letos měly ze státního rozpočtu ukrojit přes 706 miliard korun.