Kvůli stanovení špatné diagnózy ztratil pacient dva měsíce, během nichž se již mohl léčit, a snažit se tak porazit agresivní formu rakoviny.
Nikdo není neomylný, ovšem v některých zaměstnáních může chyba způsobit i smrt někoho dalšího. To se týká například lékařů, na nichž často závisí život člověka. Pacienti k nim docházejí s nejrůznějšími zdravotními problémy a doufají, že jim doktoři pomohou. Pokud je to možné, odcházejí se stanovením diagnózy a příslušnou léčbou. Bohužel se však stává, že se lékaři spletou, což může daného pacienta zabít.
Nekontrolovatelné hubnutí a zvýšený cukr
Devětačtyřicetiletý Marek vážící původně 140 kg začal na svém těle pozorovat změny. Nekontrolovatelně hubnul, proto raději navštívil lékaře. Ten jej vyšetřil, a jakmile zjistil, že má muž zvýšenou hladinu cukru, vyřkl jasnou diagnózu. Podle něj pan Marek trpěl neléčenou cukrovkou a rezistencí na inzulín. Proto mu doktor předepsal potřebnou medikaci a pacienta již dále nevyšetřoval.
Jenže uběhl měsíc a půl a pan Marek celý zežloutl. Odjel proto na pohotovost, kde jej lékaři opět léčili na cukrovku. Naštěstí se mu ale podařilo absolvovat vyšetření na oddělení gastroenterologie, díky čemuž se pacient dozvěděl skutečnou a šokující diagnózu. Magnetická rezonance odhalila rakovinu slinivky břišní.
Okamžitě tedy začal muž podstupovat chemoterapii, poté mu lékaři nádor odoperovali. Bohužel se ale nemoc po čase vrátila. Rozhodně se nejedná o ojedinělý případ. Na DámskémDeníku jsme zveřejňovali příběh ženy, která kvůli stanovení špatné diagnózy nemá prakticky žádnou šanci na přežití.
Jeden z nejagresivnějších typů rakoviny
„Potvrdily se metastázy v játrech a pobřišnici. Podle mého onkologa jsou to právě ty dva měsíce nesprávné léčby, které mi dnes chybí,“ cituje slova pana Marka, který je smířen se skutečností, že pacientům s takto agresivní formou rakoviny nezbývá mnoho času, web Blesk. Přesto se muž snaží být optimistický a užívat si chvíle s rodinou a přáteli.
Rakovinou slinivky břišní ročně onemocní zhruba 2400 lidí, přičemž až 2200 z nich jí ve stejném období podlehne, informuje o této skutečnosti i web Aha!. Řadí se proto mezi nejagresivnější nádory. Nejhorší je, že je do poslední chvíle zcela bezpříznaková, přitom v člověku klíčí a roste i více než 10 let. Nepodceňujte prevenci, starejte se o své tělo a pravidelně navštěvujte lékařská vyšetření.