Sny o zesnulých příbuzných mají svůj důvod. Podle odborné lékařky jsou výsledkem několika procesů

Uznávaná neuroložka zjistila, proč se lidem zdají sny o jejich zesnulých příbuzných. Její zjištění je zajímavé a mnohé vysvětluje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ztráta blízkého člověka je pro většinu lidí velmi bolestnou událostí, která se může podepsat na psychickém i fyzickém zdraví. V těchto těžkých chvílích mnozí zažívají velkou úzkost způsobující i nechutenství, které může vést k vážným zdravotním problémům. Mnoho pozůstalých po smrti svých blízkých vzpomíná na chvíle, které s nebožtíkem zažili, a často na něj myslí. V mnoha případech o nich i sní, a ač to málokdo ví, má to svůj hluboký důvod.

Uznávaná neuroložka zažila velké emocionální trauma

Každému člověku se při spánku zdají sny. Někteří mají to štěstí, že si je po probuzení pamatují, i když to někdy může být spíše na škodu. Mnoho lidí však po ukončeném spánku vše okamžitě zapomene, což je také můj případ. Velké množství jedinců svým snům přikládá velkou váhu, snaží se z nich vyčíst možné i nemožné, řídí se jimi, a nechají si tak ovlivňovat život. Co jednotlivé sny znamenají a kde se vlastně berou, s jistotou neví nikdo. Jedna z uznávaných lékařek se však zabývala sněním o zesnulých a přišla se zajímavým zjištěním.

Když smutek a stress zabíjí. Co je syndrom zlomeného srdce a jak ho poznat?

Doktorka Lisa M. Shulman je, jak uvádí web University of Maryland, neuroložka specializující se především na Parkinsonovu chorobu a další pohybové poruchy. Nyní působí jako ředitelka Centra pohybových poruch právě na Marylandské univerzitě. Její šťastný život však zasáhla velká rána. Jejímu manželovi byla v šestašedesáti letech zjištěna rakovina s mnohačetnými metastázemi. Přestože podstupoval léčebné terapie a bojoval ze všech sil, po sedmnácti měsících zemřel.

Potřebovala zjistit, co se s jejím mozkem dělo

Doktorka Shulman mu byla po boku po celou dobu jeho léčby až do samého konce. Ztráta jednoho z nejbližších byl pro ni velmi emocionální zážitek a zároveň proces, jenž se silně odrazil na jejím těle, a to zejména v mozku. To ji přimělo ke studiu sebe samé. Začala pozorovat reakce svého těla, především mozku, na těžké a zničující zážitky, které zažívala při průběhu manželovy nemoci a jeho smrti. Jak informoval také web DearLifePodcast, doktorka potřebovala zjistit, co se dělo s jejím mozkem, když prožívala smutek a velké emocionální trauma.

snění iZdroj fotografie: Depositphotos
Mozek se s pomocí snů o zemřelých osobách snaží vyrovnat s emocionální ztrátou

Po manželově smrti o něm začala doktorka Shulmanová intenzivně snít. Když o tom začala přemýšlet, uvědomila si, že její mozek takto reaguje na traumatický zážitek, kterému v poslední době musela čelit. Naše emocionální životy a vztahy, tak intimní a důležité, jak si myslíme, že jsou, jsou výsledkem fyzických procesů v mozku. Jsou vytvářeny rozsáhlou sítí neurotransmise a buněčné signalizace. A bolest a dezorientace z traumatické ztráty je odrazem silných nervových stop paměti a potřeby,“ vysvětluje ve své knize uznávaná neuroložka.

Lékařka také uvedla, že se při spánku naše aktuální myšlenky ukládají tak, abychom je mohli mít po ruce. Avšak jak se objevují stále nové a nové, ty starší přesouváme do hlubší paměti. A sny vznikají reorganizací a spojením nových a starých myšlenek. Avšak v případě velmi bolestivých událostí, jako je například smrt blízkého člověka, mozek najednou neví, jak s nimi naložit. Proto vznikají sny o zesnulých. Odborník, o jehož názoru jsme už na DámskémDeníku psali, dokonce radí, jak poznat, že s námi zemřelí skrze sny chtějí komunikovat.

Jak často sníte o zemřelých blízkých osobách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články