Sny mohou pomoci s řešením mnoha problémů. Z čeho vyplývají a kdy je dobré si z nich něco odnést?

Existují věci, které dokážou ovlivnit vaše sny. Každý sen má svůj účel, ať už si ho pamatujete, či nikoliv. Ovšem bez těchto věcí by se vám takové sny nezdály.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Doteď se nezjistilo, jakou roli hrají sny v lidském životě, ale s jistotou jsou velmi důležité. Otázkou však zůstává, z jakého důvodu se vám vůbec zdají. Pokud má lidské tělo odpočívat a zotavovat se, proč mozek servíruje zdánlivě nesmyslné scénáře, jako jsou například hadi, zaměstnání nebo člověk, na kterého jste narazili minulý týden? Sny se zkrátka zdají z nějakého důvodu, a dokonce je lze ovlivnit.

Proč člověk sní?

Psychoanalytický přístup Sigmunda Freuda na počátku 20. století považoval sny za zprávy z lidského podvědomí. Měly to být vlastně odrazy těch nejhlubších tužeb a nesplněných přání. Pak existovala hypotéza aktivace-syntézy. Tato teorie, vyvinutá v 70. letech 20. století, předpokládá, že sny nejsou nic jiného než náhodné série obrazů vytvořených aktivitou lidského mozku. Vědci si však stále nejsou jisti.

Sny zpracovávají vaše emoce

Objevuje se teorie, že sny jsou zde proto, aby se vypořádaly s emocionálně náročnými nebo obtížnými problémy, se kterými se člověk ve svém životě potýká. Funguje to vlastně podobně jako s jídlem. Když sníte něco, co se vašemu tělu špatně tráví, bude to vyžadovat trošku více úsilí ze strany střev. A stejně je to i se zážitky. Ty, jež jsou těžce stravitelné, jsou v mozku zpracovávány během noci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ovlivňuje sny?

Jednou z nejdůležitějších věcí, které ovlivňují sny, jsou léky. Některá antidepresiva mají tendenci potlačovat brzký spánek. Ale i pozdě v noci se může něco dít. V tu dobu začne docházet k intenzivnímu rychlému pohybu očí a velmi živému snění. Dokonce i ve vedlejších účincích v receptu jsou uvedeny noční můry nebo živé sny.

Stres a zdravotní stav

Ať už jste se s partnerem pohádali, máte před sebou velký den, či jste nervózní z důležitého pohovoru, buď vůbec nebudete moci spát, nebo se vám budou zdát zvláštní sny. Rozhodně byste ale noční můry neměli mít trvale. Pokud to tak máte, zajděte raději k lékaři. Může se totiž jednat o narkolepsii či spánkovou apnoe. Noční můry mívají častěji děti než dospělí.

Příliš mnoho spánku

Možná tomu nebudete věřit, ale tak, jak není dobré spát málo, není úplně zdravé spát ani více, než je třeba. Může se zdát, že noční můry přicházejí kvůli úzkosti a stresu, ale dokonce i lidé, kteří spí více než 9 hodin denně, častěji hlásí špatné sny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedostatek spánku

Pokud se vám v poslední době stalo, že jste toho moc nenaspali, například kvůli práci, může vám to také ovlivnit sny. Když má člověk nedostatek spánku, bude mít častěji noční můry a ošklivé živé sny. Zkrátka je nejlepší, když budete každý den spát 8 hodin, a tak vše bude v pořádku.

Menstruace

Jestliže žena dostane menstruaci, může poděkovat svým hormonům za zvláštní sny. Takové podivnosti se jí zdají pouze v tomto období. Výzkum naznačuje, že kolísání hormonů často mění spánkové vzorce. To znamená, že váš spánek nebude tolik kvalitní, ale také si více budete své sny pamatovat.

Alkohol je špatný

Ano, když se napijete, tak vám rozhodně nedělá žádný problém usnout. Alkohol vás sice může uspat, ale také způsobí mnohem extrémnější sny. Odvykání od alkoholu nebo drog, jako jsou barbituráty, je spojeno s častějším výskytem nočních můr.

Marihuana také ovlivňuje snění

Uživatelé marihuany běžně uvádějí, že drogu užívají jako pomůcku k lepšímu spánku. Avšak její důsledné užívání ve skutečnosti potlačuje snové stavy. Pravidelné užívání konopí však bylo spojeno s neobvyklými spánkovými vzory, přičemž uživatelé uvedli, že spí méně než 6 hodin denně nebo více než 9 hodin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelné cvičení

Některé výzkumy naznačují, že pravidelné cvičení může snížit riziko nočních můr. Celkově to upraví vaše snění, protože díky cvičení se vám mohou dokonce zlepšit i deprese. Také po fyzické aktivitě budete delší dobu v hlubokém a regeneračním spánku. Ale všeho moc škodí. Lidé, kteří mají velké množství aktivity, mohou mít problémy se spánkem.

Spánková hygiena

Dobrá spánková hygiena vlastně znamená dobrý spánek celkově. Jinými slovy byste měli dělat věci, které napomáhají dobrému spánku. Například se ujistěte, že jste v tiché a tmavé místnosti, tam se totiž spí úplně nejlépe. Když půjdete naproti dobrému spánku, budete mít lepší a hezčí sny. Snažte se tedy dodržovat plán, který si navrhnete. Například chodit spát každý den ve stejnou dobu.

Co podle vás ovlivňuje váš spánek?

Zdroj: BuzzFeedNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Neobvyklá užití WD-40: Na počmáranou zeď, skvrny od lepidla, vodní kámen i proti ptákům
Události247.cz
Události247.cz
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů