Slepému a hluchému muži při letu pomohla mladá dívka. Způsob, jakým to udělala, dojímá

Zoufalý hendikepovaný muž si nedokázal říct palubnímu personálu ani o trošku vody. Vypadalo to na děsivý pětihodinový let, dokud ho nezachránila laskavá dívka.

Letadlo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cestování letadlem je samo o sobě dost náročné. Pro lidi, kteří během odbavování, hledání odletové brány, přesouvání se po terminálu i samotné cesty navíc musí bojovat se svým hendikepem, to musí být velmi stresující. Obzvlášť, když jim jejich postižení znemožňuje komunikovat s okolím obvyklým způsobem. Své o tom ví čtyřiašedesátiletý Timothy Cook. Když se vracel domů z návštěvy u své sestry, měl problém požádat letušku i o vodu. Prostě mu nerozuměla.

Letušky nechápaly, co postižený muž chce

Nevidomý a neslyšící Timothy byl jedním z cestujících na palubě letadla, které před sebou mělo pětihodinový let z Bostonu do Los Angeles. Muselo pro něj být děsivé, když se ocitl zcela odříznutý od svého okolí, které dobře zná, umí se v něm pohybovat. Žije totiž v pečovatelském zařízení v Portlandu a trvalo mu opravdu dlouho, než se naučil komunikovat prostřednictvím speciální znakové řeči. Jenže na takového pasažéra nebyly letušky připravené.

Naslouchátko

Zaměstnanci kavárny odmítli obsloužit neslyšící ženu. Důvod takto bezohledného chování nemá obdoby

Postižený muž se zhruba v půlce cesty snažil požádat o trochu vody. Neuměl to jinak než znakovou řečí. Jenže gestikulování jeho rukou nerozuměla ani jedna z letušek, které se u jeho sedadla postupně nashromáždily. Nakonec jim nezbylo nic jiného než se s prosbou o pomoc obrátit na další cestující. Naštěstí ve stejném letadle seděla i patnáctiletá Clara Dalyová a její matka Jane. Dívka se naučila znakovat, protože jí to pomáhalo lépe se vypořádat s poruchou čtení.

Dívka si s mužem znakovala až do přistání

Když zaslechla výzvu palubního personálu, neváhala. „Chtěla jsem pomoci, protože to je to, co mají lidé dělat,“ cituje Claru server ABCNews. Prošla uličkou v letadle k Timothymu, klekla si k jeho sedadlu a napsala mu do dlaně: „Jak se máte? Jste v pořádku? Nepotřebujete něco?Přesně tohle postižený muž potřeboval. Blízkost člověka, který pro něj má pochopení. Povídali si spolu celý zbytek letu a stali se z nich přátelé. Ostatní cestující dojemnou scénu nevěřícně sledovali.

The Dalys have had a tumultuous last several days while we vacationed to help my mom settle into her new home.(see…

Zveřejnil(a) Jane Daly dne Úterý 19. června 2018

Přestože pro ně bylo obtížné byť jen trochu porozumět gestikulování dvojice, bylo zjevné, že jde o velmi emotivní rozhovor. „Vyprávěli jsme si o našich životech. Ptal se mě, co bych chtěla v budoucnu dělat. Řekl mi, že oslepl postupně během několika let, že dřív pracoval jako obchodní cestující a že se vrací domů z návštěvy své sestry. Prostě si potřeboval s někým promluvit,“ uvedla dívka, která se od nevidomého a neslyšícího muže nehnula ani na krok, dokud letadlo nepřistálo.

Plánuje učit znakovou řeč seniory

Fotografie dvojice obletěly sociální sítě a z náhodného setkání postiženého muže a laskavé dívky se stal trhák. „Předtím, než mi Clara pomohla, jsem měl špatnou náladu. Ona byla velmi milá a příjemná. Měla velmi jasnou komunikaci a moc hezky jsme si popovídali. Byl to nakonec nejlepší výlet, jaký jsem kdy zažil,“ řekl Timothy časopisu People. Clara také pomáhá jako dobrovolnice v domově důchodců a plánuje, že s kamarádkou založí kurz znakové řeči pro seniory, kteří špatně slyší.

Co říkáte na to, jak se patnáctiletá dívka zachovala?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články