Tesař celý život šetřil každou korunu, aby 33 cizích lidí poslal na vysokou školu. Byl silně věřící

Studium na vysoké škole je pro spoustu studentů finančně náročné. Díky jednomu muži ale mohlo vystudovat 33 lidí, kteří na to neměli peníze.

senior, srdíčko i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nejen v České republice, ale i v jiných zemích světa, může být pro spoustu lidí studium na vysoké škole z finančních důvodů nemožné. Někteří studenti si proto vydělávají na brigádách, aby mohli vůbec dostudovat. Jiným vysokoškolské studium dotují například rodiče, ostatní ale takové štěstí mít nemusí, a proto se ke studiu ani nepřihlásí. Vědí totiž, že by takto vysoké náklady nedokázali zaplatit, a tak to ani nezkusí. V Americe ale mělo 33 lidí velké štěstí, protože si díky jednomu velmi štědrému a pracovitému tesaři mohli splnit svůj sen.

Pracoval a šetřil, ale ne pro sebe

Štědrost lidí lze prokázat mnoha formami a mnoha způsoby. Existují jedinci, kteří dělají maximum pro dobro druhých. Přesně takový byl i Dale Schroeder, který patřil mezi nejobětavější lidi v Americe. Svou prací a skromností totiž umožnil více jak třem desítkám neznámých studentů, aby se mohli přihlásit a učit se na vysoké škole.

muž pracuje se dřevem iZdroj fotografie: Pexels

Každý okamžik Daleova dne byl zcela zaměřen na práci a svůj omezený volný čas věnoval náboženství. Steve, jeho přítel, ho nazval velmi neúnavným mužem, protože pracoval téměř každou minutu svého života. Byl také velice spořivý a utrácel opravdu jen minimum peněz za nezbytné věci. Tento člověk pracoval více než 67 let pro stejnou společnost a za tu dobu nashromáždil a naspořil velkou spoustu peněz. Ty ale nešetřil pro sebe, nýbrž proto, aby mohl alespoň některým dětem umožnit studium na vysoké škole.

33 studentům splnil sen

V současné době je univerzitní život v Americe velmi drahý, nejdražší co kdy byl. Poplatky s ním spojené mohou přesáhnout 30 000 dolarů. Daleovi se během života podařilo naspořit značné množství peněz, které přesáhlo 3 miliony dolarů. To je důkaz, že tento muž skutečně vedl skromný život a odkládal každý neutracený dolar. Tyto peníze byly díky Steveově pomoci použity na financování 33 studentů z Iowy, kteří se tak mohli věnovat studiu. Tím jim Dale splnil sen, aby se mohli stát lékaři, právníky a dalšími vystudovanými odborníky.

Daleovy úspory došly v roce 2019, tedy až po 14 letech od jeho smrti. Mnozí studenti přišli vzdát hold cizinci, který udělal tolik, aby jim mohl pomoci. Jeho „adoptované děti“ budou navždy vděčné za štědrost tohoto muže, který se prakticky o všechno připravil, aby mohl pomoci druhým. Je skvělé vědět, že takovíto lidé ještě existují. Přestože Dale již před mnoha lety zemřel, jeho čin není, a rozhodně ani nebude zapomenut.

Co říkáte na smysl mužova života?

Zdroj: KCCI
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články