Operovalo je 100 lékařů: Siamská dvojčata byla spojena mozky. Celý tým je pyšný, když vidí, jak teď 2 kluci vypadají

Celý svůj život 3letí chlapci proleželi v nemocniční posteli. Pohyb či hraní si nepřicházelo v úvahu. Unikátní zákrok jim otevřel dveře do budoucnosti.

siamská dvojčata i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Při unikátní operaci se podařilo lékařům oddělit 3letá siamská dvojčata, jež byla spojena hlavami a měla společnou část mozku. Výjimečnost zákroku tkví v metodě, kterou tým britských a brazilských zdravotníků použil. Bratry Bernarda a Arthura Limovi oddělili za pomoci virtuální reality. Extrémně náročná operace, při níž se dvojčata podařilo oddělit, trvala 27 hodin a podílelo se na ní téměř 100 zdravotníků.

Uvědomovali si, že to nemusí dobře dopadnout

Tříletá brazilská dvojčata se narodila se srostlou lebkou i mozkem. Celý svůj život strávila v nemocnici. Dlouhé dny chlapci pouze leželi na posteli s hlavičkami otočenými opačným směrem. Pohybovat se a hrát si jako ostatní děti pro ně nebylo možné. Když se lékaři rozhodli pro jejich oddělení, několik měsíců před samotnou operací testovali techniky. Pomáhala jim virtuální realita, díky které si s pomocí snímků z magnetické rezonance a CT vytvořili projekci tělíček dětí.

Bylo to vůbec poprvé, kdy takovým způsobem trénovali nanečisto operaci chirurgové z různých zemí. „Bylo skvělé vidět jejich anatomii a provést operaci ještě před tím, než jsme ty děti vystavili riziku,“ řekl britský chirurg Noor ul Owase Jeelani, který při samotné operaci vedl brazilského kolegu Gabriela Mufarreje. Lékaři si uvědomovali všechna rizika náročného výkonu i to, že operace může skončit neúspěšně.

Oddělené chlapce čeká půl roční rehabilitace

Mimořádně dlouhé a důkladné přípravy se ale vyplatily. Dvojčata nakonec musela podstoupit celkem sedm operací. Právě ta poslední trvala neuvěřitelných 27 hodin. Chirurgové oddělili lebky, žíly v mozku i samotný mozek, který byl z 15 % společný. Vše šlo podle předem pečlivě nacvičeného plánu. Dvojčata Arthur a Bernard se podle lékařů zotavují v nemocnici a čeká je šestiměsíční rehabilitace.

GET WELL SOON, ARTHUR AND BERNARDO! Conjoined twins born in Brazil with a fused head and brain have been separated in…

Zveřejnil(a) Political Affairs Int dne Úterý 2. srpna 2022

Po unikátní operaci si lékaři oddechli, ale z výsledku jsou nadšení. „Nejenže jsme chlapcům a jejich rodině zajistili novou budoucnost, ale také jsme tým místních lékařů vybavili schopnostmi a sebevědomím, aby mohl v budoucnu znovu úspěšně provádět tak složitou práci,“ poznamenal Noor ul Owase Jeelani. Podle statistik se siamská dvojčata narodí při jednom z 200 000 porodů, z toho jen 5 % je srostlých lebkou.

Jak vnímáte unikátní lékařské zákroky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články