Ošklivé zákulisí královských vztahů: Alžběta svou sestru Margaret milovala. Když ale nastoupila na trůn, začala se k ní chovat jinak

Vztah sester Alžběty a Margaret zajímá média všeho druhu. Nejvíce se pustila do manželského dramatu oblíbené princezny.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Všichni sourozenci mají své neshody, ale když je vaše sestra svrchovanou vládkyní britského impéria, každodenní hádky o to, kdo dostane dálkový ovladač a jestli jste si půjčili ten svetr nebo ne, se zdají být docela všední. Dokonce hloupé. První a druhá série seriálu The Crown zobrazovala královnu Alžbětu II. a její sestru, princeznu Margaret, jako chladné, ale dost blízké. Dokud Alžběta nebyla nucena postavit se, údajně v zájmu národa, mezi svou sestru a muže, kterého milovala.

Nejlepší kamarádky

Ve skutečném životě se spory královny Alžběty a princezny Margaret střídaly podobně jako u jiných sourozenců. Podle časopisu Vanity Fair byly princezna Margaret a královna Alžběta v dětství nejlepšími kamarádkami. Princezna Margaret měla přezdívku Margot a nedávno zesnulá královna Lilibet. Princezna Margaret byla družičkou na svatbě královny Alžběty s princem Philipem v roce 1947 a obě měly mezi svými domovy přímou telefonní linku. Mohly spolu tehdy mluvit, kdykoli se jim zachtělo. Dokonce i poté, co se královna Alžběta v roce 1952 oficiálně ujala své funkce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jejich veřejný život se však velmi lišil. Královnu Alžbětu jako panovnici přitahovaly povinnosti, měla za cíl sloužit lidem, kteří tehdy patřili pod britské impérium. Byla tu proslulost, bylo tu dekorum a byl tu důvod každý den vstávat, i když pozornost veřejnosti mohla být někdy až dusivá. Zdálo se však, že princezna Margaret se stále snaží najít své místo, pořádala například večírky s divokým průběhem.

Krátce po rozvodu

Situace se vyhrotila zejména tehdy, když se podle New York Times dvacetiletá princezna Margaret zamilovala do téměř dvakrát staršího muže, skupinového kapitána královského letectva Petera Townsenda. Townsend a princezna Margaret se seznámili, když sloužil jako podkoní neboli asistent jejího otce, krále Jiřího VI. Townsend byl v té době nedlouho po rozvodu.

Jak diváci viděli v seriálu The Crown, bolest z abdikace Edwarda VIII. byla příliš silná na to, aby královská rodina vůbec uvažovala o tom, že by sňatek s princeznou Margaret, tehdy třetí v pořadí na trůn, připustila. Sňatek Edwarda s rozvedenou Wallis Simpsonovou situaci také moc nepomohl. Zákon o královských sňatcích z roku 1772 nařizoval, že všechny královské sňatky musí schválit vládnoucí panovník.

Vymysleli tajný plán

Anglikánská církev navíc na rozvody pohlížela s velkou nelibostí a královna Alžběta, ač hlava církve, nemohla pro svou sestru udělat výjimku. Ve skutečném životě podle BBC královna Alžběta a sir Anthony Eden, tehdejší premiér, v roce 1955 skutečně vymysleli plán, který by umožnil princezně Margaret provdat se za Townsenda a zároveň by jí ponechal královský titul.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Z neznámých důvodů se princezna Margaret v roce 1960 nakonec provdala za Antonyho Armstrong-Jonese, prostého občana, který se tehdy jmenoval Lord Snowdon a vikomt Linley. Královna v té době pravděpodobně plnila své královské povinnosti, takže byly často odděleny. Sestry zůstaly blízkými důvěrnicemi. Alžběta princeznino úmrtí velmi oplakala.

Jaké máte povědomí o královské rodině?

Zdroj: Refinery29
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Prostor 108m² podkrovního bytu využili do posledního centimetru: Dominantou jsou mohutné dřevěné trámy
Události247.cz
Události247.cz
Meteorologové: Menší ochlazení potrvá jen chvíli, pak Česko čekají příjemné letní teploty
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund