81leté kamarádky si splnily svůj celoživotní sen –⁠ cestu kolem světa za 80 dní: „Milujeme cestování, zdraví nám slouží,“ říkají

Odhodlané babičky inspirované slavným románem Julese Verna se chtěly na velkolepý výlet vydat, když jim oběma bylo osmdesát let. Jenže plány jim zkomplikovala pandemie.

Seniorka cestuje s batohem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zažít pořádné dobrodružství se rozhodly dvě kamarádky. Nic na tom nezměnil fakt, že jsou obě už seniorky a dohromady jim je přes 160 let. Protože obě mají rády cestování, bylo jasné, kterým směrem se jejich cesta za novými zážitky bude ubírat. Nevydaly se ale jen do nějakého populárního letoviska, aby si na pláži užívaly sluníčko, moře a vychutnaly si místní speciality a skvělé drinky. Nechaly se inspirovat slavným románem Julese Verna a vypravily se rovnou na cestu kolem světa.

Nejlepší kamarádky se seznámily na misi

Dvě jedenaosmdesátileté seniorky Sandy Hazelipovou a Ellie Hambyovou z amerického Texasu pojí pevné přátelství. Seznámily se před třiadvaceti lety během lékařské mise v Zambii a staly se z nich nejlepší kamarádky. Tráví spolu spoustu času a při jedné z debat se zrodil i velkolepý plán. Budou cestovat tolik dní, kolik je jim právě let. Tehdy jim táhlo právě na osmdesátku.  

Inspirací byl oběma babičkám proslulý dobrodružný román Julese Verna Cesta kolem světa za osmdesát dní. „Ellie a já milujeme cestování, zdraví nám slouží, cestuje se nám spolu dobře. Říkaly jsme si, že by bylo zábavné objet svět za 80 dní, až nám bude 80 let,“ vysvětluje na svém blogu Sandy. Psal se rok 2020 a ženy začaly svoji prvotní myšlenku detailněji rozvíjet. Narazily ale na nepředvídatelné potíže.

Plán zkomplikovala pandemie koronaviru

Než se totiž lékařka Sandy a fotografka Ellie vydaly na cestu, uplynuly ještě téměř dva roky. Ve většině destinací, které hodlaly navštívit, platila kvůli celosvětové pandemii covidu-19 přísná cestovní omezení. Zrealizovat jejich ambiciózní plán je ale ani tato překážka neodradila. Jen se musely aktuální situaci přizpůsobit. „Odložily jsme cestu na rok 2023, abychom mohly do plánu zahrnout Antarktidu, kam jsme chtěly jet od začátku,“ uvedly seniorky na blogu.

@aroundtheworldat80 Sandy & Ellie at 81 are fearless world travelers! #bffgoals #widowedlife #bucketlisttravel #bfftravel #greatgrandmatiktok #widows #bestfriendgoals #bffsforever ♬ A Thousand Years – Christina Perri

Svoji neuvěřitelnou cestu zahájily letos 11. ledna. Ze Spojených států odletěly do Argentiny, odkud se vydaly lodí přes Drakeův průliv do Antarktidy na pozorování tučňáků. Pak odcestovaly na Velikonoční ostrov obhlédnout záhadné sochy Moai. Navštívily severní Evropu, byly za polárním kruhem, kde viděly soby i polární záři, obdivovaly historické památky starého kontinentu, včetně Kolosea, Notre Dame nebo Buckinghamského paláce.

Přespaly i na letištích, aby stihly spoj

Jejich cesta vedla i na ostrov koření Zanzibar, za egyptskými pyramidami, k indickému Tádž Mahalu, viděly Mount Everest i horu Fuji. Dorazily až na jižní polokouli do australského Sydney a obdivovaly i největší korálový zázrak světa Velký bariérový útes, který se táhne podél pobřeží Queenslandu. Domů se vrátily po dvou a půl měsících, během kterých projely celý svět, 1. dubna.

ruka drží kufr a letenku na letišti iZdroj fotografie: Pixabay

Na své dobrodružné výpravě dokumentovaly všechny destinace, které navštívily, a zveřejňovaly pravidelně informace na sociálních sítích. Přestože seniorky jsou zvyklé na jisté pohodlí, někdy na cestě dokonce přespávaly na letištích, aby včas stihly odlety. „Nemusíme se ubytovávat ve velkých hotelových řetězcích. Nemusí to být ani hotel,“ uvedly cestovatelky s tím, že na ubytování měly v přepočtu zhruba 600 korun na den a osobu. Seniorky už plánují další cestu, na kterou se chtějí vydat v roce 2024.

Co říkáte na odvahu seniorek, které procestovaly svět?

Zdroj: FanPage
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Ocet má na zahradě 3 způsoby uplatnění: Proti plevelu, škůdcům i jako čistič
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství