Je pro mě výhodnější trávit zimu u moře v teple. „Nemusím platit 32 tisíc ročně za topení, nejsem nemocný,“ popisuje důchodce Kamil

Počet českých seniorů, kteří během zimních měsíců přesunují svůj život do zahraničí, neustále roste. Za průměrný důchod se tam dá celkem pohodlně vyžít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Život na stará kolena se dá překvapivě trávit celkem zábavně a dobrodružně, přestože s ohledem na výši průměrných tuzemských důchodů to na žádné velké vyskakování nevypadá. Přesvědčil se o tom na vlastní kůži penzista Kamil D. z Prahy. Patří totiž mezi seniory, kteří se na zimu stěhují do teplých krajů. „Poprvé se mi moc nechtělo, ale přišel jsem tomu na chuť. Jsem v teple, nemarodím a navíc nemusím platit za drahé vytápění. Je to výhodnější,“ napsal nám do redakce.

Zkusil jsem žít jinde a nelituji

Pan Kamil se loni rozhodl, že dá na doporučení přátel a zkusí odjet na pár týdnů během zimy do Egypta. „Řekl jsem si, že si alespoň prohřeju kosti. V zimě tam není tak velké vedro jako v létě. To totiž špatně snáším. Trochu jsem měl obavy, protože moc neumím cizí jazyky a doma je prostě doma, ale zkusil jsem to a nelitoval jsem,“ uvedl čtenář. Pobyt v cizině se mu zalíbil natolik, že tam vyráží i letos a hned na několik měsíců.

Manželé si v důchodu splnili svůj sen o cestování. Zbytek života stráví na výletní lodi, protože je to levnější než hypotéka

Podle serveru Echo24 se čeští penzisté stěhují na zimu do zahraničí stále častěji. Důchod si nechávají od české správy sociálního zabezpečení posílat tam a v řadě zemí si za něj koupí víc než doma. „Jedna věc je, že díky téhle ozdravné dovolené skoro nemarodím. Posiluju imunitu a taky se vyhnu všem těm chřipkovým epidemiím, co jsou u nás. V mém věku můžou člověka hodně nepříjemně potrápit. Ale taky jsem si spočítal, že mě to nebude stát ani korunu navíc,“ popisuje pan Kamil.

Zaplatím méně za jídlo i léky

Mezi populární destinace, kde během zimních měsíců našli čeští senioři útočiště, patří právě Egypt, Portugalsko, Španělsko, Itálie nebo i Thajsko či Srí Lanka. S průměrným starobním důchodem, který od ledna činí skoro 20 700 korun, se tam dá celkem dobře vyžít. Sehnal jsem levné ubytování, k moři to mám asi půl hodiny pěšky, za jídlo i léky dám míň než u nás. Jezdí sem i známí, takže mám postaráno i o zábavu. Nic mi tady nechybí,“ pochvaluje si pan Kamil.

peníze iZdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

V Česku bydlí v malém bytě. „Za vytápění platím ročně 32 tisíc. A chtějí rok od roku víc. Bůhví kolik by to bylo letos s tím obrovským zdražováním. Ušetřím navíc i za plyn a elektřinu. Je výhodnější prostě odjet a netopit, nevařit, nesvítit,“ uvedl pan Kamil. Podle energetického gigantu ČEZ trvá topná sezóna v tuzemsku od září až do konce května. „Uvažuji nad tím, že budu doma jen půl roku a na zbytek se přestěhuji k moři. Mohl bych byt pronajmout a ušetřit ještě víc. Musím si to ale ještě rozmyslet,“ svěřil se čtenář.

Co říkáte na to, že se senioři na zimu stěhují do ciziny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články