Skandál obřích rozměrů, dívka otěhotněla v pouhých 10 letech. Stala se tak jednou z nejmladších matek v historii. Rodinu aktuálně vyšetřuje sociální služba

V rodině dnes jedenáctileté dívky selhalo snad úplně vše – rodiči a jejich výchovou počínaje. Nyní se bohužel nachází v situaci, ve které nikdy být neměla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V červnu letošního roku otřásal celou Velkou Británií skandál obřích rozměrů, který rozdmýchal debatu týkající se dětské sexuality a rodičovství. Teprve jedenáctiletá dívka totiž porodila své první dítě a stala se tak nejmladší matkou v historii Spojeného království. Podle dostupných informací otěhotněla jako desetiletá a porodila začátkem června 2021. Kvůli ochraně soukromí nejsou dostupné podrobné informace ani o matce, ani o dítěti.

Nechtěné a netušené těhotenství

Podle toho mála dostupných informací by se mělo jednat o dívku peruánského původu, jejíž rodina jakékoliv povědomí o jejím těhotenství popírá. Dívčiny rodiče proklamují, že její těhotenství, potažmo porod dítěte, jsou pro ně šokem. Rodinu nicméně vyšetřuje sociální služba pro podezření ze zanedbání péče o dítě. Na stejnou notu, jako výše zmínění rodiče, se snažil hrát i bratr Teressy Middletonové, která až do června 2021 držela nechtěné prvenství – matkou se stala ve 12 letech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Těhotenství by nikdy nemělo potkávat (tak malé) děti

Ovšem v případě Teressy došlo k překvapivému zvratu. Dívka byla totiž po porodu zpovídána pracovníky sociální služby a vyšlo najevo, že celá situace je důsledkem znásilnění. Traumatická událost měla dívku postihnout v jejích pouhých jedenácti letech, a to navíc od jednoho z jejích nejbližších členů rodiny. Ze znásilnění nařkla svého bratra, jehož otcovství narozeného dítěte se záhy opravdu prokázalo. Dívčin bratr následně čelil obvinění a nyní si odpykává svůj trest.

„Dětské mateřství“ bohužel není ojedinělé

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je v západních zemích mateřství takto mladých dívek, nebo spíše dětí, ojedinělé, není tomu tak. Podle doktorky Carol Cooperové je vzhledem k rychlejšímu dospívání a svižnějšímu životnímu tempu důležité uvědomění, že dívky pohlavně dospívají kdykoliv mezi 8-14 lety. Společně s rozvolňováním a opomíjením oblasti sexuální výchovy je tak možné očekávat nárůst takto mladých matek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Těhotenství velmi mladých dívek je vždy rizikové a vždy je problémem

Stále však platí, že „dětské mateřství“ je dané spíše sociálním a kulturním prostředím, ve kterém dívky žijí. Vůbec nejmladší matkou v historii se v roce 1939 stala teprve pětiletá Lina Medinová z Peru (porodila ve věku 5 let, 7 měsíců a 17 dní). Těhotenství v dětském věku je ovšem nejen nezvyklé či pobuřující, ale zejména nebezpečné – jak pro dítě, tak pro matku. Riziky jsou zejména nízká porodní váha, zvýšená pravděpodobnost preeklampsie, předčasného porodu a řady infekcí.

Zdroj: Daily Mail

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články