Během rekonstrukce svého domu objevil v podzemí skutečný archeologický poklad. Přesněji řečeno pozůstatky starověké civilizace.
V roce 1963 se tento muž z turecké provincie Nevsehir rozhodl, že je načase změnit jeho dům. Ani ve snu ho však nenapadlo, že když se pustí do renovace, objeví jeden z nejcennějších pokladů antického světa. Turek náhodou narazil na vchod do starobylé osady. Nejprve tomu nemohl uvěřit on sám, poté přihlížející svědci, které okamžitě přizval dovnitř. Následně získal objekt neskutečnou pozornost médií.
Dutina ve skále
Když ve svém domě vyboural zeď, našel průchod, který jej pomyslně přenesl zpět v čase. Podle historiků pochází starověké sídliště pod mužovým domem z dvanáctého století před naším letopočtem a bylo obýváno asi po čtyři století. Tajné dveře vedly tunelem do místnosti podobné jeskyni, o níž si muž nejdříve myslel, že je to dutina ve skále. Nejprve byl sám překvapený, kde by se v místě vzala samotná skála.
Když se však rozhlédl kolem sebe, uvědomil si, že je toho mnohem víc. Byly zde desítky chodeb a téměř třicet pater propojených tunely tohoto a podobného typu. Každé patro mělo svou vlastní funkci. V hloubce byly k vidění staré příbytky, školy, kostely. Obecně budovy, které obyvatelstvo potřebovalo ke každodennímu životu. Lidé měli tenkrát stejné potřeby, jako máme my teď.
Účinný obranný systém
Také se zde nacházely dílny na výrobu olivového oleje a vína, obchody a hrobky, které byly věrným svědectvím civilizace, jež zde kdysi vzkvétala. Objevené město Kappadokie mělo více než sto vchodů, všechny dobře skryté před okolním světem. Původní obyvatelé tímto způsobem vypracovali účinný obranný systém. Vědci žasnou nad vychytávkami, které zde našli.
Obyvatelé se pravděpodobně obávali vetřelců, a protože se domnívali, že povrchová voda je také kontaminovaná, vybudovali pokročilý podzemní říční systém, který jim zajišťoval pitnou vodu. Historici a archeologové se na místě nálezu opravdu vyřádili. Muž svou rekonstrukci pravděpodobně již nedokončí. Jeho objev však obohatil lidstvo. Na prohlídku se můžete vydat prostřednictvím přiloženého videa.