Na začátku neuvěřitelného příběhu byly noční můry o ničivých povodních. Stavbou hned dvou replik biblického plavidla, které pojme přes 5 tisíc lidí, si splnil sen a vyluxoval konto.
Svět se hemží lidmi, kteří od nuly postavili neobvyklé domy, superauta či podivná vznášedla, ale tento Holanďan zatím vyhrává. Rozhodl se splnit si sen a postavit pravděpodobně nejrozsáhlejší loď, kterou si vůbec člověk dokáže představit. Když mluvíme o splnění snu, není to jen omšelá fráze. Johan Huibers skutečně četl příběh o biblické Noemově arše svým dětem večer před spaním. A inspirace postavit si vlastní archu byla na světě.
Stavba plavidla trvala roky
Touhu postavit archu navíc podnítily i noční můry, které se Holanďanovi zdály. Když mu bylo 24 let, míval sny o velkých záplavách, jež v Holandsku nastaly. Když se však rozhodl o plánu informovat rodinu, jeho nadšení nesdílela. Nebude překvapením, že jeho manželka váhala a honily se jí hlavou spousty myšlenek a otázek. Možná začala i pochybovat o některých rozhodnutích, která v průběhu svého života učinila.
Uvědomovala si spoustu času a peněz, které tahle legrace bude stát, a vyčetla manželovi, že rodina pojede na dovolenou leda tak „na Měsíc“, pokud projekt zrealizuje. Johan Huibers však archu skutečně dokončil. První verze archy byla hotová v roce 2006, ale byla poloviční oproti té, kterou postavil Noe. Holanďana však výsledek motivoval k tomu, aby vybudoval plnohodnotnou verzi lodi z biblického příběhu.
Postavení archy vyšlo na 40 milionů
Stavba repliky Noemovy archy začala tak, že si Johan podrobně prohlížel stavební schémata, jež se nacházejí ve Starém zákoně. V jeho úsilí mu pomohlo také několik amatérských tesařů, kteří se doslechli o jeho první arše a měli zájem pomoci postavit její verzi ve skutečné velikosti. A tak se Huibersovi a jejich pomocníci pustili do stavby mohutné lodi. Do projektu rodina investovala 1,6 milionu dolarů, což je v přepočtu téměř 40 milionů korun.
Nová větší archa má ocelovou konstrukci a na její výrobu bylo použito cedrové a borové dřevo. Loď je vysoká téměř 23 metrů, což je zhruba jako pětipatrová budova. Je 29 metrů široká, 125 metrů dlouhá a váží 2 500 tun. Výrobci lodí by na arše možná našli nějaké mouchy, ale jde o dílo amatérských nadšenců, takže kritika není na místě. „Nejsme profesionální loďaři. Spousta věcí je tu trochu nakřivo,“ přiznává sám Huibers.
Z obří lodi se stala turistická atrakce
Přestože jde o skutečně monstrózní loď, je nepravděpodobné, že je dostatečně velká na to, aby se do ní vměstnaly dva kusy všech zvířat na planetě. Když odhlédneme od záměrů autora původní biblické archy, loď Holanďana by mohla pojmout více než 5 000 lidí. Po jejím dokončení se stala v nizozemském Dordrechtu turistickou atrakcí. Kvůli neshodám rodiny Huibersových s místní radnicí byla však jako turistické místo uzavřena.
Co bude s lodí dál? Huibers uvažoval o tom, že by archu odvezl do Brazílie na Olympijské hry v Rio de Janeiru v roce 2016. Plán ale ztroskotal. Poté ho napadlo doplout se svojí archou do Izraele. To ale zhatily loňské rozsáhlé požáry, které vyjma Izraele zasáhly i řadu dalších zemí v Evropě. Stejně jako Noemova archa i Holanďanovo plavidlo nemá motor, takže k plavbě potřebuje remorkéry. Cesta by měla vyjít zhruba na 1,3 milionu dolarů, čili asi 30 milionů korun. Huibers tedy hledá dárce.
Jaký nejbláznivější nápad vás zaskočil?