Rodinný pejsek Nanuk ušel 240 kilometrů, aby našel své majitele. Nezastavila ho ani jeho zranění

Výborný orientační smysl prokázal australský ovčák jménem Nanuk, když se po bezmála třech týdnech dokázal vrátit zpět do svého domova na Aljašcce.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zvířata mají téměř nadpřirozenou schopnost vrátit se neomylně do svého domova. Podle nejnovějších výzkumů, které provedli němečtí badatelé, je tomu tak proto, že konkrétně psi mají v očích speciální molekulu, která je citlivá na magnetické pole. Tato molekula v podstatě funguje jako přirozený „kompas“, díky němuž se dokážou v terénu orientovat. Jedním příkladem za všechny je pes jménem Nanuk, který urazil neuvěřitelnou trasu dlouhou 240 kilometrů, během níž musel čelit nejdrsnějším výzvám.

Nanuk byl nezvěstný přes tři týdny

Nanuk se ztratil, když jel se svými majiteli navštívit jejich známé do města Savoonga na ostrovech sv. Vavřince. Tam se zaběhl společně s hostitelovým psem jménem Starlight. Zatímco Starlight byla nalezena po dlouhých dvou a půl týdnech hledání, po Nanukovi jako by se slehla zem. Rodina těžce nesla ztrátu svého mazlíčka a pomalu se vzdávala naděje, že by ho opět spatřila.

Po asi třech týdnech dlouhého čekání najednou majitelce Mandy Iworrigan přišla zpráva od jejího otce, že ve městě Wales běhá pes, který vypadá přesně jako Nanuk. Lidé na Facebooku totiž začali zveřejňovat Nanukovy fotografie s informací, že se na březích městečka potuluje neznámý pes. Když se Mandy na fotografie podívala, byla v šoku, protože se skutečně jednalo o Nanuka!

krajina Aljaška iZdroj fotografie: Pixabay

Šťastné shledání s rodinou

Wales leží na aljašské pevnině a od Savoongy je vzdálený cca 240 kilometrů přes zamrzlé Beringovo moře. Takovou vzdálenost tedy musel Nanuk urazit, aby se dostal zpět ke své rodině. „Pomyslela jsem si: ‚To nemůže být pravda! Tohle je náš pes! Co dělá ve Walesu?Nemám ponětí, jak se tam dostal. Možná se led při lovu posunul,“ komentovala nález psa jeho majitelka.

Nejen, že Nanuk musel překonat obrovskou vzdálenost, ale po cestě se musel vypořádat se spoustou překážek, včetně obstarání potravy. Majitelka je přesvědčená, že lovil tuleně a ptáky nebo jedl jejich zbytky. Během svého tajemného dobrodružství se Nanuk pravděpodobně střetl i s predátorem, protože na jedné z jeho nohou byly nalezeny stopy po kousnutí.

Dobrodružství má v krvi

Nic z toho ovšem Nanuka nezastavilo, aby našel cestu zpátky ke své rodině. Na pobyt v zimních podmínkách je plemeno australského ovčáka skvěle uzpůsobeno. Má dvojitou srst, která je odolná proti rozmarům počasí, a proto dokáže ustát většinu výkyvů teplot včetně silných mrazů. Je to inteligentní pes, který nade vše miluje dobrodružství a pobyt venku. A navíc „Nanuq“ v sibiřském jazyce Yupik znamená lední medvěd. Kdo jiný by tedy na chladném severu měl přežít než on?

Co byste dělali, pokud by se Vám zaběhl pes?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům
Události247.cz
Události247.cz
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
5 způsobů, jak se zbavit břišního tuku: Od cvičení až po úpravu jídelníčku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla