Putinova exmanželka se zbavuje luxusních nemovitostí ve Španělsku. Obává se protiruských sankcí

Evropské balíčky sankčních seznamů proti Rusku se stále rozšiřují. Nejnovější má zasáhnout banky či export vojenských technologií a je na něm také 121 jmen jednotlivců.

Ljudmila Putinova i Zdroj fotografie: Kremlin.ru / Creative Commons / CC BY 3.0
                   

Strach z evropských sankcí pravděpodobně motivuje bývalou manželku ruského prezidenta Vladimira Putina pětašedesátiletou Ljudmilu Očeretnou, aby se zbavila hodnotných nemovitostí, které vlastní ve Španělsku. Po rozpoutání války na Ukrajině a následných opatřeních západních zemí se totiž ocitla na sankčním seznamu Velké Británie. Existuje prý důvodné podezření, že ji její exmanžel Vladimir Putin nadále finančně podporuje. Přestože se tři roky po jejich rozchodu v roce 2016 znovu vdala.

Na prodej je přepychová vila i byt

Vzala si o jedenadvacet let mladšího Artura Očeretnyje, který měl být nepřímo napojen na Putinovu mocenskou skupinu v Kremlu. Teď se manželé, kteří žijí v jedné ze západních zemí, snaží prodat své luxusní nemovitosti ve Španělsku. K prodeji nabízejí byt o rozloze 229 metrů čtverečních v rezidenci Lomas del Rey, který Očeretnyj koupil v roce 2011 za 1,1 milionu eur, což je asi 26 milionů korun, a vilu o rozloze 405 metrů čtverečních v elitním komplexu Lomas del Rey v Marbelle, jejíž cena je v přepočtu zhruba 52 milionů korun.

Obavy z dopadu evropských sankcí jsou opodstatněné. Loni se na evropském i americkém black listu ocitla například Putinova přítelkyně, někdejší olympijská gymnastka Alina Kabaevová. A exmanželka má v řadě zemí majetek, který by jí mohli zabavit. „Tento byt v Davosu Očeretnyj koupil v roce 2015 za 3,7 milionu dolarů. Jeho celková plocha je 200 metrů čtverečních, má tři ložnice, tři koupelny a krásný balkon. Podívejte se na výhled,“ tweetovala Maria Pewchiková, vedoucí vyšetřovacího oddělení Nadačního fondu proti korupci Alexeje Navalného.

Na začátku války její dům posprejovali

Milostný život kremelských pohlavárů se vždy pečlivě tajil před veřejností. Zpráva o rozchodu manželů Putinových byla v roce 2013 v Rusku velkou senzací. Proslýchalo se ale, že spolu první pár už delší dobu nežil. Seznámili se, když Ljudmila byla letuškou Aeroflotu, vzali se v roce 1983 a mají spolu dvě dcery Marii a Kateřinu. V tajnosti se v roce 2016 Ljudmila znovu vdala. S novým manželem se usadili v jihofrancouzském městečku Anglet.

Na začátku ruské agrese proti Ukrajině počmárali dům Očeretných ve Francii v hodnotě téměř 167 milionů korun proukrajinští sprejeři. Současný manžel Ljudmily krátce před svatbou nakoupil na své jméno nemovitosti ve Španělsku. Na zaplacení získal od banky hypotéku. Podle tamních médií koupě španělské nemovitosti v hodnotě vyšší než 500 000 eur opravňuje cizince k povolení k pobytu nejdříve na jeden rok, následně k trvalému.

Jak vnímáte rychlost přijímání protiruských sankcí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články