Ptačí pírko z vyhynulého tvora se vydražilo za neuvěřitelných 650 000 Kč. Konečná cena překvapila i samotné odhadce

O cenný artefakt se zajímala třicítka kupců. Každý si chtěl odnést brko ptáka, který byl naposledy pozorován ve volné přírodě v roce 1907 a podle domorodců byl posvátný.

i Zdroj fotografie: Kulyashi123 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sběratelé jsou ochotni dát astronomické sumy za zdánlivě obyčejné předměty, jakými je třeba ptačí brko. V nedávné aukci na Novém Zélandu se vydražilo velmi vzácné pírko vyhynulého ptáka huia za neuvěřitelnou částku, která několikanásobně překonala odhadovanou cenu. Přestože šlo o velmi zachovalý a nepoškozený exemplář, samotné odborníky finální cifra obrovsky překvapila.

Nový majitel zaplatil za brko balík

O peří ze zhruba sto let vyhynulého laločníka ostrozobého, který je známý hlavně pod názvem pták huia, je obrovský zájem právě na Novém Zélandu. Podle televize BBC ho tamní domorodí obyvatelé považovali za posvátného. Obchodování s jeho brky se řídí velmi přísnými pravidly a bez povolení nesmí žádný z exemplářů opustit zemi. V nedávné aukci o cenný artefakt projevila zájem třicítka dychtivých sběratelů.

Přihazovali tak vehementně, že se cena za krásně zachované ptačí pírko vyšplhala vysoko nad původně odhadovanou sumu. Experti předpovídali, že se prodá v přepočtu za 28 až 42 tisíc korun. K jejich úžasu za něj šťastný kupující nakonec dal patnáctkrát víc. Konkrétně zaplatil přes 46,5 tisíc novozélandských dolarů, což je v přepočtu 650 tisíc korun. Prodávající i kupující chtějí zůstat v anonymitě, ale oba jsou z Nového Zélandu.

Nejdražší pírko, které se kdy vydražilo

Podle informací aukční síně Webb’s, v jejíž režii dražba probíhala, jde o nejdražší ptačí pírko, které se kdy v aukci prodalo. Pravděpodobně k tomu přispěl jeho perfektní stav. „Pírko je v mimořádně dobrém stavu. Je zde jen minimum shluků, barvy jsou zachovalé a nejsou na něm patrná téměř žádná poškození hmyzem. Předchozí majitel jej totiž pečlivě chránil před UV zářením a dalšími potenciálně ničivými vlivy,“ cituje Leah Morrisovou z aukčního domu web TheGuardian.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený BBC News (@bbcnews)

Pták huia, kterého opěvovali domorodí obyvatelé a jehož peří mohli nosit jen náčelníci, byl v přírodě prokazatelně naposledy pozorován v roce 1907. Dodnes však fascinuje veřejnost a sběratelé z něj šílí. Pořádný rozruch způsobila loňská aukce ve Velké Británii, při které se dva vycpaní huiaové prodali v přepočtu za téměř 6,5 milionu korun. Rozčílení obyvatelé Nového Zélandu tlačili na vládu, aby se postarala o návrat obou exemplářů domů.

Co říkáte na to, za kolik se vydražilo ptačí pírko?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články