Prvorodička popsala, jak otřesně s ní zacházeli v nemocnici. Kvůli lékařům málem o své dítě přišla

Každá žena snáší těhotenství jinak. Různí se také váhový přírůstek. Lékař ohrozil život miminka netaktními poznámkami.

Těhotná žena i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Těhotenství představuje pro každou ženu náročné, ale velmi pěkné období, na které může následně celý život vzpomínat. Celý proces trvající 9 měsíců je plný očekávání a v případě prvorodiček se také neobejde bez průpravy a čtení mnoha článků, které nejen jí, ale i jejímu partnerovi dovolí plně pochopit, v jaké fázi se plod právě nachází. Ačkoli bývají okolí a lékaři k těhotným ženám často nesmírně ohleduplní, najdou se bohužel případy, které hraničí se zdravým rozumem. Jeden z nich se stal nedávno v sousedním Polsku.

Přibírání je normální

Každá žena snáší těhotenství jinak. „Já jsem první trimestr vůbec nezvládala, bylo mi hrozně špatně. Pak se to ale ustálilo a zbývajících 6 měsíců jsem si užívala,“ podělila se o svou zkušenost paní Veronika S. z Letovic, která je maminkou půlroční Rozárky. Kromě nevolnosti, která může, ale nemusí nastat, je typické také přibírání na váze s tím, jak se plod vyvíjí. I to je ale ovlivněné nespočtem faktorů. Zatímco průměrně žena podle webu Feedo přibere 9–15 kg, ani vyšší váhový přírůstek není nestandardní.

Nemocnice v polské Oleśnici nemá v poslední době příliš dobré renomé, co se gynekologicko-porodnického oddělení týče. Jeden z místních lékařů nazýval obézní těhotné ženy velrybami, jak píše web WirtualneMedia. S podobným nepochopením se zde setkala také Grażyna, kterou lékař obvinil za nadměrné přibírání na váze.

O miminko málem přišla

Grażyna v těhotenství nabrala okolo 30 kg, což lékař nedokázal pochopit, a osočil tak ženu, že za její váhu nemůže těhotenství, ale obžerství. Ta se dostala do psychické pasti a prakticky nic nejedla, což si následně velmi vyčítala. Veškeré provedené testy dopadly na výbornou a nejevily žádnou známku abnormality. Jediná věc, která ji trápila, byla hypertenze, tedy vysoký krevní tlak. Poté, co jí léky nestačily, byla převezena do nemocnice, kde se ukázalo, že má velmi málo plodové vody. Jelikož hrozilo udušení dítěte, provedli lékaři akutní císařský řez.

Žena na nemocničním lůžku iZdroj fotografie: Piqsels
Grażyna měla málo plodové vody, podstoupila císařský řez.

Ukázalo se, že za její přibírání mohlo nadměrné zadržování vody, a už několik dnů po porodu šla váha velmi rychle dolů. Kolísající tlak může být nebezpečný. O tom, jak těhotná žena omdlela v MHD, psal DámskýDeník již dříve.

Kolik kilogramů navíc je podle vás v těhotenství v pořádku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články