Tereza slaví neuvěřitelných 107 let. Její recept na dlouhověkost zní: „Nikdy nevečeř!“

Italská stařenka oslavila 107. narozeniny a chystá se na další. Prozradila tajemství dlouhověkosti a povyprávěla svůj životní příběh plný nemilých událostí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Oslavila sto sedmé narozeniny a chystá se na další. To je realita babičky Teresy, která je stále velmi čilá a prozrazuje Italům, co musí dělat, aby žili tak dlouho jako ona. „Sedm plus šest? Třináct,“ odpoví nejstarší italská babička. Teresa Braido, která minulou středu sfoukla sto sedm svíček, potvrdila, že je nejstarší ženou v obci Vittorio Veneto v oblasti Treviso. Stále má bystrou mysl v matematických výpočtech, i když jednoduchých. V den jejích narozenin přijeli do domova důchodců na Via Carbonera oslavit její narozeniny příbuzní.

Na oslavu dorazil i starosta

Také přijelo vedení domova důchodců Cesana Malanotti a starosta Antonio Miatto. „S paní Braidovou jsem se setkal před rokem u příležitosti jejích sto šestých narozenin. Tehdy jsem jí řekl, že se příští rok sejdeme znovu. A tak jsme to udělali.“ Navzdory probíhající pandemii a zavedeným opatřením k omezení covidu, zejména v domovech pro seniory, přišel starosta Miatto ve středu do Cesany Malanotti oslavit slavných sto sedm let. „Vždy, když se někdo dožívá sta a více let, pozvou mě rodinní příslušníci na oslavu.“

„S příchodem pandemie byl tento rituál od února přerušen a s paní Teresou opět začal,“ vysvětlil starosta. Babička je ve výborném zdravotním stavu a žije v domově pro seniory. Stále je duševně velmi čilá, takže poznává své příbuzné, kteří ji přicházejí navštívit, a ráda trénuje svou mysl i tím, že odpovídá na matematické otázky, které jí jsou kladeny. Ve středu oslavoval Teresu celý domov důchodců, a dokonce na chodbě i vytvořili velké přání. Navzdory pandemii je stařenka těší perfektnímu životnímu stylu.

Ovdověla pět let po svatbě

Otázkou zůstává její životní příběh. Teresa se narodila v roce 1913. Pocházela ze čtvrti Santa Giustina, kde prožila první i druhou světovou válku. V roce 1936 se provdala za Angela Ortolana, alpského vojáka, který byl během albánského tažení prohlášen za nezvěstného, Teresa tedy ovdověla pouhých pět let po svatbě. Pracovala sama v podniku na zpracování textilu a hedvábí a vychovávala své dvě dcery Elsu a Elvíru. U příležitosti jejích stých narozenin ji v jejím domě poblahopřál starosta Gianantonio Da Re.

iZdroj fotografie: Pexels

Mnoho lidí si ji pamatuje z roku 2016, kdy byla ve svých sto třech letech hlavní postavou pořadu La vita in diretta na stanici Rai1. V domově důchodců Fenzi se vyprávělo o stoleté matce, která pravidelně navštěvovala svou dceru Elvíru, hostující v tomto zařízení, a dávala jí rady. Tajemství takové dlouhověkosti? „Nikdy nevečeřím a k obědu si dám půl sklenky červeného vína,“ svěřila se Teresa před několika lety.

Jaký máte názor na tento recept dlouhověkosti?

Zdroj: Express

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Prostor 108m² podkrovního bytu využili do posledního centimetru: Dominantou jsou mohutné dřevěné trámy
Události247.cz
Události247.cz
Meteorologové: Menší ochlazení potrvá jen chvíli, pak Česko čekají příjemné letní teploty
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund