Proč by měly děti do tří let spát po boku matky

Věděli jste, že by každé dítě mělo spát alespoň do svých třech let se svou matkou? Že ne? Má to své opodstatněné důvody. Proč by tomu tak tedy mělo být, co dětem spaní s matkou přinese?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co se týká péče a výchovy dětí, každý jedinec má své preference. V každé rodině se děti vychovávají jinak. K velmi důležitým tématům o výchově dětí patří otázka, zda by děti měly sdílet postel se svou matkou. Zde se názory jednotlivých matek a dalších jedinců rozcházejí. Někteří z nich tvrdí, že je pro dítě přínosné, když má možnost spát se svou matkou. Jiní se oproti nim domnívají, že děti by měly mít co nejdříve svou vlastní postýlku a co nejdříve i vlastní pokojíček. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Matka hraje v životě dětí důležitou roli

Touto otázkou se začali zabývat i někteří vědci. Ti po dlouhé době zkoumání dali za pravdu lidem, kteří tvrdí, že dítě by mělo sdílet postel se svou matkou, a to až do věku 3 let. Jaké přínosy pro dítě bude mít, když ho až do tohoto věku necháte spát ve své posteli? Odpovědi na tuto otázku se dočtete níže. 

Spánek dítěte po boku matky

Vědci, kteří se tímto tématem zabývali, se rozhodli provézt výzkum, ve kterém zkoumali 16 dětí. Děti, které spaly ve své samostatné postýlce se během noci mnohem více budily, spaly neklidně a měřili i srdeční tep, díky kterému zjistili, že děti spící bez matky jsou více vystresované. Děti, které spí v objetí své matky se při spánku cítí lépe, po boku matky bezpečněji a díky tomu se zvyšuje kvalita jejich spánku. Srdíčka dětí spících s matkou byla podstatně klidněji, děti se v noci méně budily, jejich kvalita spánku byla vyšší a probouzely se s dobrou náladou plné energie. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Malé děti by měly spát s matkou co nejdéle

Pozitivní účinky kontaktu kůže s kůží

Kromě toho, jak je dítě spokojené, když cítí svou matku po svém boku a může poslouchat její srdeční rytmus, má také kontakt lidské kůže s jinou lidskou kůží velmi příznivý vliv. I tomuto tématu se vědci věnovali. Tento výzkum se zabýval předčasně narozenými dětmi. Některým ze zkoumaných se dostalo možnosti nošení dětí na břiše matky, jiným kontakt pomocí doteků matky a dalším z nich běžná péče, která se jim dostává v porodnicích. A jak výzkum dopadl?

Matky, které měly možnost nosit dítě na břiše si vypěstovaly k dítěti podstatně hlubší citový vztah. Matkám se snížily úzkostné stavy a strach o dítě se dostal do přiměřené hloubky. Pozitivní vliv to nemělo jen na matku, ale pomohlo to také dětem. Těmto dětem se velmi zlepšil kognitivní vývoj. Dětem se mimo jiné zlepšila také srdeční arytmie, snížil stres a díky tomu děti lépe a klidněji spaly. A to je důkazem toho, že kontakt kůže dítěte s kůží matky má velmi pozitivní účinky pro dítě.

iZdroj fotografie: Pixabay
Čím více je miminko u maminky, tím lépe

Pocit bezpečí

To nejdůležitější, co dítě potřebuje, je cítit se bezpečně po boku svých rodičů. Pocit bezpečí si dítě získá pouze po boku své matky. Samo zavřené ve vedlejší místnosti se nemůže cítit bezpečný nikdy. Takhle malé dítě patří k matce, nikoli do vedlejší místnosti. Sdílení postele s matkou je v historii naprosto běžnou věcí. V minulosti děti spaly zásadně v posteli s matkou. To samozřejmě bylo způsobené také cenovou nedostupností dětských postýlek. Zvažte ale všechna rizika, pak vezměte všechny výhody, které sdílení postele poskytuje a uvidíte, že vám z toho vyjde spaní s matkou v jedné posteli jako výhodnější řešení.

iZdroj obrázku: Pixabay
Fyzický kontakt je nenahraditelný
Zdroj: RaisedGood
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články