Veronika se ve 24 letech málem připravila o zrak. Mohly za to kontaktní čočky

Dívka si velmi oblíbila používání kontaktních čoček místo brýlí, ale později kvůli nim přestávala vidět. Musela vyhledat odbornou péči.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na světě je velké množství lidí, a to včetně dětí, kteří musí nosit brýle. Pro některé je to ale za trest a brýle nechtějí nosit. Naštěstí existují i kontaktní čočky, které plní stejnou funkci a lépe se s nimi například sportuje. Čočky mají jisté výhody i nevýhody a na většinu z nich si přijde jejich nositel v průběhu času sám. Tato dívka nechtěla nosit brýle, a proto se rozhodla pro kontaktní čočky. Časem ale začala mít velké problémy s viděním.

Nejčastěji mají problém s brýlemi děti

Pokud se podíváte na to, kdo má nejčastěji problémy s viděním, určitě brzy zjistíte, že jsou to hlavně děti. Ty totiž nechtějí nosit cokoliv na obličeji a vadí jim, že jsou například i jediní, kdo brýle musí nosit. Připadají si pak divně a někdy je ostatní děti také začnou šikanovat. Tato mladá žena už sice neměla problém s okolím, ale sama nechtěla nosit brýle a měla mnohem raději kontaktní čočky.

Dívka, která se rozhodla pro kontaktní čočky

„Bylo mi 24 let, když jsem začala nosit kontaktní čočky. Vůbec jsem nebrala v úvahu brýle, jelikož pro mě byly hodně nepohodlné. Časem jsem si zvykla také na to, že mohu nosit čočky i na noc. Moc dobře jsem věděla, že se to nemá dělat, ale všímala jsem si zlepšení mého zraku vždy, když jsem si nechala čočky i na noc.“ Vypráví mladá Veronika. Zlepšení bylo způsobeno tím, že čočky během noci změnily tvar přední části oka, zpevnily oční sval a pomohly dívce přes den dobře vidět.

Problémy se zrakem

I když Veronice připadalo jako dobrý nápad nosit čočky i nadále na spaní, brzy přišly změny, které ji znepokojovaly. Na jednom oku se znatelně zhoršilo vidění. Veronika viděla více tmavě a některé věci také rozmazaně. Zpočátku si myslela, že má v oku nějaké nečistoty, ale při vyšetření se ukázalo, že tyto problémy způsobuje něco jiného. Protože se Veroničiny potíže zhoršily natolik, že oko úplně zrudlo a bylo zanícené, lékař diagnostikoval ječné zrno a předepsal jí antibiotika.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další vyšetření odhalilo pravdu

„I když jsem zjistila, co způsobuje moje problémy, a dostala antibiotika, moje problémy to nijak nevyřešilo. Navštívila jsem tedy ještě jednoho lékaře a ten mi řekl to samé. Čekala jsem tedy, jak léčba zabere, ale nic se nestalo. Na oko jsem přestávala vidět, a proto jsem se znovu vydala na kontrolu. V tu chvíli už jsem skoro nic neviděla a u lékaře se konečně přišlo na to, proč tomu tak je.“ Sdělila Veronika, která dodala, že byla už velmi zoufalá a bála se, že na jedno oko takto mladá oslepne.

Podle všeho se Veronika o své čočky nestarala příliš dobře a nedbala pokynů, jak s nimi správně zacházet. Když si totiž nasazovala čočky, měla mokré ruce od vody, a právě ve vodě se nacházel parazit, který ji dostal do tohoto stavu. Jen kvůli takto malé chybě se jí do oka dostal drobný vodní parazit, který se jmenuje akantaméba. Ten může u člověka způsobit i slepotu. Naštěstí na to lékaři přišli včas a u Veroniky zahájili léčbu, po které bude znovu dobře vidět.

Jaké jste měli vy problémy s kontaktními čočkami?

Zdroj: Medialeaks
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Neobvyklá užití WD-40: Na počmáranou zeď, skvrny od lepidla, vodní kámen i proti ptákům
Události247.cz
Události247.cz
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů