Jedenáctiletý chlapec zemřel na rakovinu. Před svou smrtí udělal hrdinský čin

Kdo může být skutečným hrdinou, který dokáže pomoci lidem, kteří to potřebují? Klidně i malý chlapec. Tento zajímavý příběh musí dojmout každého

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Téměř všichni malí chlapci si přejí být superhrdiny, jako jejich oblíbené postavy ve filmech, seriálech nebo komiksech. Teprve jedenáctiletému Liang Jaoyiovi z jihočínské provincie Kuang-tung se tento sen splnil.

Hrdina v těle chlapce

Malý Liang již od 9 let bojoval s nádorem na mozku, který nebyli lékaři, za pomoci léčby a operací, schopni odstranit. Po dvou letech marného boje si byl Liang vědom, že nemoc nepřemůže. Sdělil tak matce své přání, aby byly jeho orgány použity k transplantaci nemocným dětem. „Viděl jsem mnoho lidí, kteří dělají dobré skutky, a myslím, že jsou skvělí. Také chci být skvělé dítě,“ řekl ve věku 11 let.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Hrdinou je malý chlapec

Po chlapcově smrti tak byly z jeho těla odstraněny ledviny, játra a jiné orgány, které díky transplantaci zachránily několik lidských životů. Malý Liang je tak „naživu jiným způsobem,“ jak si přál.

Ve chvíli, kdy bylo tělo tohoto malého hrdiny odváženo z operačního sálu, lékaři a sestry vytvořili uličku, ve které mu třemi dlouhými úklony vzdali hold, jaký si chlapec zasloužil.

Pokrok pravé orgány nezastíní

Vědci dělají v posledních letech neuvěřitelné pokroky, co se vývoje náhradních orgánů týče. Ty jsou „vyráběny“ z kmenových buněk a syntetické krve, avšak jejich uvedení do běžné praxe ještě nějakou dobu potrvá.

iZdroj obrázku: PxHere.com
Doktoři udělali pro jeho záchranu maximum

Právě z toho důvodu, jsou dárci krve, plazmy a orgánů klíčoví, ačkoliv je jich stále velký nedostatek. Jen pro představu – každé dvě sekundy je zapotřebí jedné transfuze krve, ročně jde pak o 30 milionů transfuzí, které se používají pro pacienty při chemoterapii, se srpkovitou anémií či akutním traumatem.

iZdroj obrázku: PxHere.com
Pohřební květiny na hřbitově

Stejně kritická je i poptávka po kostní dřeni, jejíž transplantaci potřebuje denně několik desítek pacientů. Celosvětově na darování orgánů čeká několik stovek tisíc pacientů, z nichž každý den několik stovek svůj boj prohraje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články