Při procházce lesem uslyšel hlasitý pláč. Po úmorném hledání našel opuštěné medvídě

Nálezce nechal plačícího chlupáče napospas svému osudu, protože se domníval, že se pro něj jeho matka vrátí. Jenže to se nestalo a situace se ještě zhoršila.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Běžná procházka lesem se někdy může zvrtnout v dost zajímavý zážitek. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil spisovatel Johnatan Evison. S rodinou pobýval v chatě u městečka Sequim v americkém státě Washington. Při túře po okolních přírodních krásách ho překvapil podivný křik, který se ozýval z lesa. Byl zvědavý, co to může být. Vydal se za hlasitým zvukem a najednou zkoprněl. V blátě pod stromem ležela malá černá chlupatá koule.

Medvídě leželo pod stromem a „plakalo“

S úžasem zjistil, že to je medvídě. Věděl, že v oblasti medvědi žijí, viděl jich už spoustu, ale nikdy se nesetkal s tím, že by bylo mládě osamocené. „Malý drobeček byl úplně sám a snažil se vylézt na strom, ale nešlo mu to. Přišlo mi to divné, protože obvykle, když se máma vzdálí, pomůže mláďatům na strom. Medvídě ale bylo pod stromem a jen brečelo,“ popisuje nezvyklý nález Evison. Věděl, že by neměl zasahovat pro případ, že se medvědice k potomkovi vrátí.

Vydal se zpátky k chatě a doufal, že malý chlupáč bude v pořádku. Druhý den mu to ale nedalo a vrátil se na místo, kde medvídě zahlédl. Ulevilo se mu, když ho tam nenašel. Předpokládal, že už je se svojí mámou. Jaké ale bylo jeho překvapení, když o půl kilometru dál opět zaslechl povědomý zvuk. Medvídě bylo uvězněné pod spadlou větví a snažilo se vyprostit. Ale marně. Navíc neustále naříkalo, což bylo srdcervoucí. Evison neváhal, nadzvedl větev a chlupáče vysvobodil.

Máma by se o bezmocné mládě postarala

Vděčné medvídě se na svého zachránce upnulo a následovalo ho k chatě. „Noc byla opravdu studená, deštivá a větrná. Ono se jen toulalo a plakalo. Je div, že ho nedostali kojoti. Jakmile jsem ho vysvobodil, přivinul se mi ke kotníku nebo šel vedle mě,“ vypráví Evison. Uvědomoval si, že kdyby se objevila medvědice, ocitne se ve velkém nebezpečí. „Byl jsem si ale téměř jistý, že není poblíž. Máma nenechá jen tak bezmocné malé mládě samotné, aniž by ho vysadila na strom,“ dodal.

Evison přiznal, že měl velké dilema, zda dovolit medvíděti, aby ho následovalo domů. Uvědomoval si, že v případě divokých zvířat není dobré zasahovat do koloběhu přírody. Současně se obával, že medvědici zastřelili pytláci a na bezbranného tvora čeká smrt. Dal medvídě do výběhu u chaty a obrátil se na odborníky. Po veterinární prohlídce mládě putovalo do útulku PAWS Animal Welfare Society. Tam se medvídě brzy skamarádilo s jiným sirotkem.

Jak byste se zachovali na místě spisovatele?

Zdroj: TheDodo
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články