Porod proběhl bez komplikací, avšak po 4 hodinách začala noční můra každého rodiče. Kůže miminka najednou začala šednout

Po narození vypadalo miminko jako úplně normální zdravé dítě. Poporodní screening ale odhalil problém. Lékaři vyděšeným rodičům oznámili, že jejich syn umírá.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Během těhotenství absolvovala Alexandra spoustu vyšetření, testů a ultrazvuků. Neměla žádné větší zdravotní problémy, ani jí nebylo špatně. Nic nenasvědčovalo tomu, že by její miminko nemělo být v pořádku. Naopak, když se dlouho očekávaný potomek narodil, byl to pořádný chlapík.

Novopečená matka měla zvláštní tušení

Její syn Timmy vážil téměř 4 kilogramy a měřil skoro 60 centimetrů. Samotný porod proběhl bez komplikací a naprosto standardním způsobem. Jakmile jí sestřičky daly syna do náruče, byla šťastná. Obavy o to, zda dítě bude v pořádku, které ženy před porodem mívají, se rázem rozplynuly.

Miminko bylo překrásné, chovalo se a vypadalo normálně. Přesto měla Alexandra zvláštní pocit, který neuměla popsat. Zřejmě to šlo o předzvěst špatných zpráv, jež následovaly za pouhé čtyři hodiny po porodu. Za novopečenou maminkou přišel lékař a oznámil jí, že její dítě umírá.

Po narození musel na několik operací

Screening, který lékaři miminku hned po porodu udělali, odhalil srdeční vadu. Na srdíčku se objevil šelest, obsah kyslíku v krvi byl dramaticky nízký, kůže miminka začala šednout až modrat. Svého synka si Alexandra nestihla ani pořádně užít a pomazlit se s ním, když jí ho lékaři vzali. Timmy musel urgentně na operaci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lékaři rodičům sdělili diagnózu, která zněla: atrézie plicní tepny s neporušenou interventrikulární přepážkou a atrézie trikuspidální chlopně a hypoplazie pravé komory. V prvních dnech života Timmy musel ještě na další dva zákroky. Neobešel se bez speciálních léků, které by musel užívat do konce života.

Srdce chlapečka to prostě nestíhá

Když konečně Timmy mohl opustit nemocnici, neměl zdaleka vyhráno. Testy u něj totiž odhalily přítomnost velkého počtu kolaterál, takže bylo jasné, že se další operaci nevyhne. „Lékaři nám doporučili počkat, dokud nebude Timmymu 4 až 5 let. V současné době jsou mu 3 roky, ale to vyčkávání synovi neprospívá,“ vysvětluje Alexandra.

Rodiče dnes tříletého chlapce se obrátili na další specialisty. Ti jim řekli, že by se operace měla provést hned. Dětské tělo se rychle vyvíjí, dochází v něm k nevratným změnám a odklad může stav Timmyho zhoršit. „Obsah kyslíku v jeho krvi klesá, protože na svůj věk roste příliš rychle. Jeho srdce prostě nestíhá,“ dodala Alexandra.

Rodiče shánějí peníze na operaci

Timmy je chytré, pozorné a srdečné dítě. Má rád zvířata a pohádky. Málokdo by řekl, že každý den bojuje se smrtí. Běžné činnosti, jako je sbírání hraček nebo odnesení talířku na stůl, ho ale velmi rychle unaví. Nemůže běhat a skákat jako normální zdravé děti. Když se o to pokusí, začne se dusit a zmodrají mu rty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po operaci se šance nemocného chlapce na život mnohonásobně zvýší. V rámci speciálního programu by mohl podstoupit zákrok u jednoho z nejlepších evropských dětských kardiochirurgů Marka Hazekampa. Náklady na operaci jsou ale příliš vysoké a běžná rodina si je nemůže dovolit. Timmyho rodiče proto shánějí peníze, kde se dá.

Co říkáte na příběh nemocného chlapce?

Zdroj: Express

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
Události247.cz
Události247.cz
Důchodci musí také podávat daňové přiznání, ale jen někteří. Pokud to neudělají, hrozí jim tučné pokuty
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci