Když si mladá dívka šla do ordinace pro recept na hormonální antikoncepci, v žádném případě ji nenapadlo, co si od svého gynekologa nakonec vyslechne.
Polsko patří mezi tradiční katolické země a má jednu z nejvyšších náboženských populací v Evropě. Velkou vlnu nevole však v lednu 2021 vyvolal zákon Ústavního soudu, který ve svém znění de facto zakazuje legálně provádět interrupce, nejsou-li důsledkem znásilnění nebo trestného činu. V souvislosti s tím přibývá počet případů neprofesionálního jednání z řad lékařů vůči svým pacientkám, zejména v gynekologických ordinacích.
Skandálně zdůvodnil odmítnutí
Jak informoval polský deník Gazeta Wyborcza, velmi skandální chování zažila dvacetiletá Emilia na prohlídce u svého gynekologa. Emilia šla na vyšetření do soukromé ordinace, aby lékaři předložila výsledky laboratorních testů a požádala ho, aby jí předepsal e-recept na hormonální antikoncepci. To však gynekolog odmítl udělat se slovy: „Ježíš má s vámi jiný plán.“
Značně šokovaná Emilia nejprve nemohla uvěřit vlastním uším. Poté, co jí došlo, že lékař fakticky odmítá učinit výkon služby, na který má pacientka zákonné právo, se již do další diskuse nepouštěla, protože pochopila, že to nemá smysl. Situaci vyřešila tak, že použila aplikaci na předepsání receptů na léky a rozhodla se tento případ medializovat.
Gynekolog odmítl předepsat „pilulku po“
Tento případ protizákonného jednání lékaře ovšem není v Polsku vůbec ojedinělý. Deník Gazeta Wyborcza dále zveřejnil případ třicetileté Olgy, která u svého gynekologa požadovala předepsat nouzovou antikoncepci. Nouzová antikoncepce, známá také jako „pilulka po“, je pilulka, jež se užívá do 72 hodin po pohlavním styku, a chrání tak před nechtěným početím.
„Doktor mi řekl, že nic takového neudělá. Odvolával se přitom na výhradu svědomí,“ cituje polský deník pacientku Olgu. Institut tzv. výhrady svědomí spočívá v tom, že lékař může odmítnout poskytnutí zdravotních služeb pacientovi v případě, že jejich výkon je v rozporu s jeho svědomím nebo náboženským vyznáním.
Podle Krystyny Kacpury, prezidentky polské instituce Federace pro ženy a plánování rodiny, však nelze uplatnit výhradu svědomí na předepsání antikoncepčních léků v žádném případě. Pacientka Olga je též názoru, že lékař nemá pacientce bránit k přístupu k lékům, které jsou schváleny k použití. Situaci vyřešila tím, že okamžitě změnila gynekologa.
Federace je na straně žen
Polské ženy tak během svého svobodného rozhodování o sexuálním životě naráží na náboženské bariéry. Jak se však může žena bránit, setká-li se s neprofesionálním přístupem svého ošetřujícího lékaře? „V první řadě by měla požádat o písemné odůvodnění odmítnutí svého současného lékaře,“ radí Krystyna Kacpura.
„Poté by měla vyplnit tzv. pohotovostní vizitku, která je dostupná na webu Lékařů pro ženy. Následně na to bude kontaktována lékařem a pozvána do ordinace. Tato návštěva je zdarma, protože lékaři spolupracující s naší federací vykonávají svou činnost dobrovolně a bezplatně. V případě, že se jedná o soukromou ordinaci, může lékař požadovat za výkon služby pouze symbolickou částku.“