Policejní zvířata, která pomáhají ve službě aneb I obyčejný králík může být hrdinou. Králíček Topotun se stal hvězdou internetu

Určitě vás nepřekvapí, když potkáte psovoda. Snad každý ví, že má policie k výkonu své práce k dispozici psí parťáky. Ovšem takovými parťáky mohou být i další zvířata. Podívejte se na to, která další zvířata se již ocitla u policie na výpomoc.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na různých policejních akcích lze potkat psovoda, tedy člověka, který pracuje u policie a ke své práci využívá psa. Ten je speciálně vycvičený a dokáže skvěle hlídat, stopovat, sledovat, hledat stopy drog, výbušniny nebo lidi na místě katastrofy. V této době se u Policie ČR nachází několik stovek psů, některé z nich využívá i cizinecká policie. Tam psi pomáhájí při pátrání po ztracených osobách, při kontrole pobytu cizinců, při eskortní činnosti a při mnoha dalších situacích.

Většina policejních psů je od narození vychovávána v chovné stanici, která je specializovaná na výcvik psů pro tyto účely.

Chovné stanice v ČR pro výcvik policejních psů

V České republice se nachází hned několik chovných stanic, které se zaměřují primárně na výcvik psa do služby. Pokud se zvíře narodí u Policie ČR, má název chovné stanice od Policie České republiky. Chovná stanice se nachází v Domažlicích. Výcviková policejní střediska služebních psů se nachází na těchto místech:

  • Býchory
  • Dobrotice
  • Plzeň – Bílá Hora
iZdroj fotografie: Pixabay

Samotný výcvik trvá dva a půl až tři roky. Není to však jen o základním výcviku. Psovod se musí zvířeti věnovat celý jeho život. Mnoho lidí tak najde ve své zálibě i kariéru. Člověk, který má velmi rád psy a věnuje se jejich výcviku, může nalézt kariéru právě u PČR.

K čemu jsou vhodné koně u policie?

Pokud potkáte policisty, kteří jedou na koni, s největší pravděpodobností provádí hlídkovou činnost. Služební koně jsou nejčastěji využíváni právě pro výkon hlídkové činnosti a dále také pro zajišťování bezpečnosti osob a majetku. Můžete si jich často všimnout na různých hromadných akcích (protesty, velké srazy a jiné nepovolené shromáždění osob).

iZdroj fotografie: Pixabay

Policisté, kteří na koních sedí, jsou z oddělení služební hipologie. Hipologie je věda zabývající se koňmi. Mnoho policejních jezdců se účastní významných událostí nebo sportovních utkání. Výcvik trvá u každého koně různou dobu. Někteří se vše potřebné naučí za dva měsíce a jiní za půl roku.

Cvičitelé se snaží zvířata naučit, jak se chovat v jednotlivých situacích, které mohou nastat. Jedná se o následující situace:

  • střelba
  • kouř
  • prapory
  • oheň

Oddechový čas policistů se zvířaty

I policejní zvířata mají city a ráda se pomazlí. Mladí lidé, kteří studují a chtějí se přidat k policii, měli netradiční den. Na Ukrajině ve městě Dněpropetrovsk dostali na jeden den nového spolužáka. Tímto spolužákem byl králík jménem Topotun. Ten se k nim přidal na jeden den právě na Velikonoce.

Účelem bylo zvednout studentům náladu, a to se podařilo. S Topotunem měli dokonce zařízené focení, při kterém měli dostatek času se s králíkem pomazlit a vytvořit si vzpomínku v podobě fotografie.

Zdroj: Bored Panda

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články