Při stavbě kadibudky narazil na železnou truhlu. Obsahem byl natolik zaskočen, že se o něj musel podělit se světem

Muž během stavby venkovní toalety na své zahradě narazil na zakopanou truhlu. Nejednalo se však o klasický poklad, obsah truhlice jej šokoval.

i Zdroj fotografie: S vědomím Dmitriji Lukičev
                   

Stále se mezi námi najdou lovci pokladů. Ti volný čas věnují pátrání po předmětech, jež byly dlouhou dobu ukryty. Při troše štěstí lze takto najít staré mince, starobylé keramické střepy, nebo dokonce hroby středověkých bojovníků. Dmitriji Lukičev vůbec nepředpokládal, že jedním z lovců pokladů bude i on. Dostal se k tomu jako slepý k houslím, když chtěl na zahradě vyhloubit jámu pro venkovní záchod.

Místo venkovní toalety železná truhla

Jednou v sobotu odpoledne se Dmitriji Lukičev z Kyrgyzstánu pustil do stavby venkovní toalety. Čekalo jej hloubení jámy, a tak si vzal na pomoc rýč i lopatu a pustil se do díla. Práce mu šla od ruky, když najednou rýč vydal kovový zvuk. Vypadalo to, jako by na něco narazil. Dmitriji přestal kopat a podíval se do jámy. Zdálo se mu, že vidí kousek železného plechu. Pokračoval opatrně v odkopávání hlíny. Postupně se mu podařilo z jámy vykopat asi půl metru dlouhou železnou truhlu.

Překvapivý poklad z minulosti

Když Dmitriji truhlu vytáhl z jámy, přemýšlel, co s ní má udělat. Jeho zvědavost nakonec zvítězila a rozhodl se ji otevřít. Protože byla na zámek, musel použít rýč, aby ho rozlomil. To se mu povedlo a mohl bednu otevřít. Šlo to ztuha, ale nakonec vydala svůj tajemný obsah. Dmitriji nevěřícně hleděl do vnitřku truhly. Byla v něm spousta oblečení a nějaké předměty. Ihned se pustil do jejich zkoumání.

Vzpomínka z druhé světové války

Železná truhla obsahovala velmi zachovalou uniformu německého důstojníka z druhé světové války. První, co vytáhl, byla vojenská čepice. Podle označení na výložkách se jednalo o uniformu kapitána. Ostatně i další předměty dokládaly to, že obsah nepatřil řadovému vojákovi.

iZdroj fotografie: S vědomím Dmitriji Lukičev

Dmitriji si prohlížel krabici doutníků značky Karel I., které ve své době patřily k nejlepší kvalitě. Obvykle byly určeny pro nejvyšší důstojníky. Kromě nich v truhle byly i dvě láhve drahého rumu a říšské marky, jež se jako měna v Německu používaly do roku 1948.

Jaký byl životní osud vojáka, co truhlu zakopal

Dokumenty v truhle zněly na jméno H. St. Insterburg. Byl to tedy pravděpodobně on, kdo se rozhodl ukrýt své osobní věci. Jak skončila jeho pouť po Kyrgyzstánu, to bude předmětem zkoumání. Dmitriji Lukičev totiž svůj nález ohlásil muzeu. Protože se jedná o velmi zachovalé předměty, možná se podaří pracovníkům muzea dohledat příbuzné muže, jenž truhlu zakopal. V každém případě se jedná o velmi cenný nález.

Na co zajímavého jste na své zahradě nebo ve svém domě narazili?

Zdroj: Express

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články