Před 11 lety podstoupil transplantaci obličeje. Posuďte sami, jak se operace povedla

Z nehody, která se stala stavebnímu dělníkovi, běhá mráz po zádech. Stroj na pokládání dlažby mu zachytil hlavu, a když se chtěl vyprostit, přišel o celý obličej.

Operace i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Někdy stačí jen chvilka nepozornosti a může se stát děsivá tragédie, která člověku převrátí život vzhůru nohama jednou provždy. Vyprávět by o tom mohl Grzegorz Galasinski, kterému se stala hrůzostrašná nehoda během práce na stavbě v polských dolnoslezských Stanowicích. Nečekaně ho za hlavu zachytil stroj na pokládání dlažby. Při zoufalém boji o život, kdy se snažil ze smrtící pasti vyvléknout, přišel o celý obličej.

Stroj mu utrhnul celý obličej

Na nehodu, při které utrpěl velmi vážné zranění, nerad vzpomíná. Dlouhé roky o ní téměř nemluvil, ale nedávno udělal výjimku a svěřil se serveru Fakt. „Bylo to 23. dubna 2013. Spadl jsem pod ten stroj, který mi zachytil obličej. Cítil jsem, jak mi drtí hlavu, a začal jsem křičet. Jediné, co mě napadlo, bylo vytrhnout se z jeho sevření. Neměl jsem moc na výběr. Pokud chcete přežít, máte jen zlomky sekund na rozhodování o tom, co uděláte,“ vzpomíná na okamžiky hrůzy.

Když se mu podařilo vyprostit se ze stroje, měl utrženou tvář. „Vzpomínám si, že jsem křičel a slyšel jsem křičet i ostatní. V záchranářském vrtulníku jsem ztratil vědomí a probral jsem se až v nemocnici,“ řekl Galasinski. Jeho zranění byla velmi vážná, musel okamžitě na operaci. Lékařům se podařilo zachránit mu život, ale tkáň na zdevastované tváři začala nekrotizovat. Galasinski prý tehdy žádal lékaře, aby ho odpojili od přístrojů.

Má zdravotní potíže, které se zhoršují

Řešením byla transplantace obličeje, kterou do té doby v Polsku ještě nikdo neprovedl. Do složitého zákroku, který trval 27 hodin, se zapojil skoro stočlenný tým zdravotníků. Museli zrekonstruovat rozdrcené obličejové kosti na zmasakrované tváři a transplantovat odebrané cévy, nervy, sliznici a kůži od zemřelého dárce. Operace byla úspěšná. Za šanci na nový život vděčí stavební dělník ženě, která podepsala souhlas s darováním orgánů svého zemřelého syna.

Později musel Galasinski absolvovat ještě další operace a rehabilitace, ale nakonec znovu získal naději na návrat do normálního života. Od průkopnického zákroku uběhlo jedenáct let a muž je stále pod dohledem lékařů. Podle webu Goniec potřebuje péči fyzioterapeutů, ale docházejí mu peníze, protože žije z invalidního důchodu. Po transplantaci má prý zdravotní problémy, které se zhoršují. „Jsem naživu, ale co je to za život…,“ postěžoval si serveru.

Co říkáte na příběh muže, který přišel o obličej?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články