Někteří si nevidí na špičku vlastního nosu, což ale nese i následky. Hoteliéři ostře vystupují proti chování Čechů v hotelech.
Letní měsíce znamenají pro mnohé lidi jediné – zaslouženou dovolenou u moře. Přestože ceny zájezdů každoročně stoupají, což je dáno vlivem stoupající inflace v mnoha zemích, zdražení palivových příplatků a jiných faktorů, Češi si dovolenou rádi dopřejí. Často v luxusních hotelech, za které rádi zaplatí, ale aby je to nezruinovalo, zkrátí pobyt o několik dní. Každý si za své těžce vydělané peníze chce dopřát vše, co k poklidné dovolené patří, tedy hezké ubytování, dobrou lokaci a hlavně kvalitní jídlo a pití.
Když si lidé neberou servítky
Rozhodně se dá říci, že prim v přímořských destinacích hraje dlouhodobě Chorvatsko. Češi ale rádi tráví dovolenou také v Itálii či v Řecku, píše web Aktuálně. Chorvatsko se v letošní sezóně ovšem potýká se značným znečištěním, které nutí dovolenkáře k dřívějším návratům spojeným se zklamáním, jak DámskýDeník popisoval.
„My jsme letos s manželem a dětmi zvolili jinou strategii. Chtěli jsme se vyhnout davům na pláži a užili jsme si dovolenou už v dubnu v Egyptě. Bylo to úžasné, toho jídla, ovoce, zákusků a pití… Evropa by si měla vzít příklad, jak má stravování v hotelu opravdu vypadat,“ napsala svou zkušenost i paní Jindřiška L. z Prahy. Je to ale právě množství jídla, jež působí úžasně, když je správně naaranžováno, které dělá hoteliérům těžkou hlavu.
Češi vyjídají hotely
Podle Organizace pro zemědělství a výživu se ročně vyhodí asi 1,3 miliardy tun potravin, uvedl web AVCR. Lidé stravující se v hotelu jsou často velmi neohleduplní a rozhodně se chovají jinak než doma. Hromady talířů s nedojedenými zbytky pokrmů jsou toho příkladem. Hotely se ale bouří, jelikož jídlo a strava obecně pro ně představuje velkou část nákladů. Každý národ má svá specifika, hoteliéři ale do kategorie vyjídačů zařadili také Čechy. Ti se chovají velmi neomaleně a nechávají po sobě skutečnou spoušť.
Chtějí tomu zabránit. Často jsou tak u výdeje připraveni zaměstnanci, kteří naberou rozumné množství jídla, jež si host zvolí. Těm, co by rádi ochutnali více, je pak řečeno, aby nejprve snědli to, co mají na talíři, a pak si přišli pro přídavek. Zvažují ale i radikálnější způsoby, mezi které patří například pokuta za nedojedení a plýtvání.