Pilot malého letadla si cestou všiml, že mu selhává motor. Musel nouzově přistát na dálnici

Pro nouzové přistání si pilot zvolil rušnou dálnici. Při svém manévru srazil několik aut, ovšem jako zázrakem se nikomu nic nestalo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pilotování letadla je považováno za jednu z nejsložitějších činností vůbec. Obrovské množství různých čudlíků, klapek a obrazovek zvládne ovládat jen málokdo. Navíc piloti, kteří dopravují stovky cestujících, musí podstupovat řadu psychotestů a přezkoušení, aby byla zajištěna co největší bezpečnost. Bohužel se ale stává, že selže technika nebo dojde k poruše a pilot musí nouzově přistát.

Pilot musel přistát bez podvozku

Když muž usedl k řízení malého jednomotorového letounu Lancair 360, ani ve snu by jej nenapadlo, jaký manévr bude muset předvést. Jako obvykle se totiž vydal na oblíbený let, když si krátce po vzletu všiml, že stroj má problém s jedním z motorů. Tomu předcházelo selhání vrtule. Pilot se rozhodl nouzově přistát, a to na nejbližším možném místě. Jako místo přistání si vybral velmi rušnou dálnici US Route 1 poblíž Raleigh Executive Jetport v Sanfordu, což potvrzuje i web NYpost.

Aby toho nebylo málo, letounu se nevysunul podvozek, a tak byl pilot nucen přistát na břiše smykem přes celou silnici. Přitom smetl dvě SUV, jejichž řidiči již na pilotův manévr nestihli zareagovat. Všimli si malého letadla až příliš pozdě. Jako zázrakem se však nikomu nic vážného nestalo. Fotografie z místa kuriózní nehody byly zveřejněny na facebookovém profilu WHSV-TV.

Pilot situaci zvládl, nezranil sebe ani nikoho jiného

I přes děsivě vyhlížející nehodu vznikla pouze škoda na majetku, naštěstí tedy nedošlo ke zraněním ani úmrtím. Pilot letounu byl sice otřesen, ale v danou chvíli zachoval chladnou hlavu a zabojoval o svůj život. Kdyby totiž vyčkával, mohlo dojít k poruše i druhého motoru, což by mělo za následek pád letadla. To by bylo pro pilota jistě fatální. Stroj se totiž již nacházel ve velké výšce.

No one was hurt in the crash landing of a small plane that had left Lynchburg on the way to North Carolina, according to Moncure Fire.

Zveřejnil(a) WHSV – TV 3 dne Sobota 6. dubna 2024

Piloti, kteří jsou při různých poruchách schopni zachránit život sobě a cestujícím, si zaslouží velký obdiv. Tlak a stres, který je na ně totiž v kritické situaci vyvíjen, by ustál jen málokdo. Povedlo se to také pilotovi, jenž zachránil víc jak stovku lidí na palubě letadla, kterému se při letu udělala díra v trupu, o čemž jsme se na DámskémDeníku již zmiňovali. Není tedy divu, že pasažéři při přistání projevují pilotům svůj vděk za to, že je bezpečně dopravili zpět na zem, potleskem.

Jak hodnotíte pilotovo rozhodnutí přistát na dálnici?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články