Dívka porodila v pěti letech, její příběh dodnes šokuje. Unikátní případ nedá lékařům spát, otec dítěte stále není znám

Dítě, které mělo dítě. Tak by se dalo shrnout neštěstí malé holčičky. Nejen rodina byla zaskočena a zdrcena celým případem

i Zdroj fotografie: Shaked Avivi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když pětiletou holčičku Linu Medinu přivedli rodiče do nemocnice, protože se jí neobvykle zvětšilo břicho, měli strach. Obávali se, že v dětském tělíčku bují nádor. Předpokládali to i lékaři, kteří se dívky ujali. O nádor ani jinou chorobu nebo zdravotní anomálii ale nešlo. Lékaři testy opakovali několikrát, aby se ujistili, že jejich závěry je správný. K překvapení všech totiž testy odhalily, že pětiletá holčička je v sedmém měsíci těhotenství.

Dítě přišlo na svět císařským řezem

Lina se narodila 27. září 1933 v Ticrapu jako jedno z devíti dětí Tiburela Medina a Victorie Losea. Když si rodiče v dubnu 1939 všimli, že se dívce zvětšilo břicho, vzali ji k místním šamanům. Ti jim naznačili, že má v těle nádor. Vzali proto dceru do nemocnice. Jako první ji vyšetřil Gerardo Lozada. Jeho diagnóza všechny šokovala. Lékař se obrátil i na specialistu v hlavním městě Limě, který jeho diagnózu potvrdil. Dívka je těhotná.

Těhotná dívka z chudé peruánské vesničky Ticrapo se zapsala do lékařské historie. Porodila 14. května 1939, když jí bylo pouhých 5 let, 7 měsíců a 21 dní. Stala se tak nejmladší matkou ve světové historii. Chlapeček Gerardo kvůli příliš malé pánevní oblasti matky přišel na svět císařským řezem a vážil 2,7 kilogramu. Až na nízkou hmotnost byl zcela zdravý. Dostal jméno po lékaři, který se o těhotnou Linu staral.

Policie vyšetřovala otce dívky

Těhotenství pětileté holčičky lékaře velmi zaskočilo. Až později se ukázalo, že to bylo možné díky vzácnému genetickému stavu, kterému se říká předčasná puberta. Urychluje vývoj, takže dívky dospívají v osmi letech, kdy se jim vyvinou prsa a začnou menstruovat. Přesnou příčinu předčasné puberty, která postihuje jedno z 10 tisíc dětí, se zatím nepodařilo zjistit. Podle studií dospívání urychluje sexuální kontakt.

Předčasná puberta částečně vysvětluje, jak Lina otěhotněla, ale nevysvětluje všechno. Kdo je otcem dítěte, se dodnes neví. Lina to totiž nikdy neprozradila. Celý život odmítala rozhovory a vyhýbala se médiím, i když za její příběh nabízely horentní sumy. Policie se tehdy zaměřila na mužské kandidáty z okolí dívky, včetně jejího bratra. Dokonce zatkla pro podezření ze sexuálního zneužívání jejího otce. Ani jednomu se však nepodařilo nic prokázat.

Vyrůstali jako sourozenci

Co se ve skutečnosti stalo, zřejmě zůstane zahalené tajemstvím navždy, což nahrává spekulacím. Třeba v roce 1955 média naznačovala, že Lina mohla být obětí rituálního znásilnění, ale šlo opravdu jen o domněnku. Malého Gerarda vychovávali rodiče Liny jako vlastního syna. Chlapec vyrůstal v přesvědčení, že Lina je jeho starší sestra. Pravdu se dozvěděl, až když mu bylo deset let.

Když Lina dospěla, začala pracovat jako sekretářka na klinice lékaře, který tehdy jako první zjistil, že je těhotná. Na začátku sedmdesátých let se seznámila s Raúlem Juradem, za kterého se později provdala. V roce 1972 se jí narodil druhý syn. Gerardo zemřel na vzácné onemocnění kostní dřeně v roce 1979. Lina s manželem bydleli na předměstí peruánské metropole. Zda je žena, která změnila historii, stále na živu, není jasné. Pokud ano, bylo by jí 89 let.

Jaká by byla vaše reakce na těhotenství nezletilého potomka?

Zdroj: Fakt
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články