„Starám se o nemocnou matku a nemám kvůli tomu čas na svůj vlastní život. Je to nefér,“ píše Zuzana

Nejmladší dcera začala pečovat o nemocnou matku poté, co jí zemřel manžel a začalo haprovat její zdraví. Zbylí sourozenci by ji nejraději umístili do domova důchodců.

Smutná žena řeší dilema i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Postarat se o staré a nemocné rodiče by mělo být samozřejmostí. Minimálně proto, že oni o své ratolesti celý život pečovali a snažili se jim zajistit šťastný život. Občas to ale může být velmi těžké a dospělé děti musí hodně obětovat. Své o tom ví čtenářka DámskéhoDeníku Zuzana P. z Českých Budějovic. „Starám se sama o nemocnou matku a nemám kvůli tomu čas na svůj život. Sestry se na ni vykašlaly,“ napsala nám do redakce.

Musí se postarat, když nemá rodinu

Dokud byli stárnoucí rodiče paní Zuzany soběstační, navštěvovala je párkrát do měsíce. Od doby, co zemřel její otec, je s matkou každý den. „Smrt táty špatně psychicky nesla, což chápu, protože spolu byli skoro 50 let. A pak se přidaly zdravotní potíže. Zhoršily se její problémy se srdcem, začala špatně chodit a občas je trochu zmatená,“ vysvětluje čtenářka. Nabídla chřadnoucí matce, aby se k ní načas přestěhovala, ale ta to odmítla.

Seniorka s brýlemi a sluchátky

Děti se těšily, že shrábnou dědictví. O svou matku se ale ani trochu nezajímaly, a tak je v závěti pořádně vypekla

Paní Zuzana žije sama a pracuje jako učitelka. Má ještě dvě sestry, které sice o matčin zhoršující se stav jeví zájem, ale nehodlají se moc zapojovat. Navštěvují ji sotva dvakrát do měsíce. „Řekly mi, že na rozdíl ode mě se ony musí starat o své rodiny. Když prý nemám děti ani manžela, musím se o matku postarat já. Že bych ráda s někým chodila a stala se matkou, je nezajímá,“ stěžuje si paní Zuzana.

Sestry chtějí dát matku do domova

Když se svými staršími sestrami čtenářka řešila, co s matkou bude do budoucna, byl ve hře i domov důchodců. „Zbavit se starostí a dát mámu do domova je sobecké. Ona se o nás starala, dokud mohla. To jsem prostě nemohla udělat. Vadí mi ale, že jsem musela péči o ni všechno podřídit. Přijde mi nefér, že nemám čas na svůj vlastní život. Přitom by stačilo, kdybychom se se sestrami střídaly,“ rozčiluje se paní Zuzana.

seniorka iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomalu jí táhne na čtyřicítku a má pocit, že jí ujíždí vlak. „Vlastně chodím jen do práce a pak hned domů. Nemám čas na koníčky ani na to, najít si partnera. Sestry jsem už odepsala, protože s nimi není žádná řeč. Pokaždé vytáhnou domov důchodců. Máma tam ale nechce. Byla by to její smrt, a tak jsem se prostě obětovala,“ dodala paní Zuzana s tím, že doufá, že to její matka zohlední v závěti. Sestry podle ní nemají nárok na dědictví.

Co říkáte příběhu paní Zuzany?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články