Vadilo mu, že jeho děti jsou závislé na internetu, a tak jim stanovil jasná pravidla: Pokud nebudou číst a uklízet, žádný telefon

Pokud potomek skoro bez přestání zírá na displej telefonu či tabletu a brouzdá po sociálních sítích nebo hraje online hry, je nejvyšší čas s tím něco udělat.

Chlapec sleduje film na tabletu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Výchova dětí v době moderních technologií není hračka, jelikož potomci téměř nedají z ruky mobil, tablet anebo vysedávají u počítače. Sice je to pro rodiče pohodlné, ale snadno se může stát, že ratolesti brouzdají po sítích tak dlouho a intenzivně, až se stanou závislými na internetu. Jeden několikanásobný otec se rozhodl tomu čelit. Stanovil jasná pravidla, za kterých elektronická zařízení mohou jeho potomci používat.

Rodiče musí dbát i o psychické zdraví dětí

Děti používají chytré mobily a laptopy už od útlého věku. Jenže neustálý přístup k internetu, používání návykových aplikací a hraní onlinovek stále častěji vede k tomu, že se na nich stávají závislými. Tráví hodiny ve virtuálním světě a ztrácejí kontakt s realitou namísto toho, aby se věnovaly reálným sociálním interakcím s kamarády nebo venkovním aktivitám. Pokud to rodiče tolerují, zadělávají si na problémy.

Jak vychovávat dítě, aby z něj vyrostl rozumný a nezávislý člověk: Dávejte mu domácí práce a zahrnujte ho slovy chvály

Záhy se totiž závislost začne podepisovat na zdraví jejich potomků. Mohou začít mít problémy se spánkem, potíže se soustředěním, koncentrací a navazováním mezilidských vztahů. Izolace často způsobuje, že takové děti mají sebevědomí na nule, což může vést k úzkosti a depresím. „Jako rodiče máme za úkol zajistit zdraví svých dětí a nejen to fyzické,“ cituje web BusinessInsider psychiatra a otce sedmi dětí Richarda Wadswortha.

Na internet mohou, až splní úkoly

Do ordinace odborníka na duševní zdraví dochází spousta závislých mladistvých. Setkání s nimi Wadswortha inspirovalo k neobvyklému nápadu, jak své vlastní děti před propadnutím virtuálnímu světu ochrání. Sice jim dovoluje používat telefony a tablety, ale za jasně daných pravidel. Jeho ratolesti musí uklidit pokoj, udělat domácí úkoly, pomoci v domácnosti, věnovat se čtení knih nebo nějaké fyzické aktivitě a teprve pak mají online svět povolený.

@doctorwadsworth #greenscreen #parenting #parentingtips ♬ original sound – Richard Wadsworth

Seznam činností, které musí jeho potomci udělat, je poměrně dlouhý a pestrý. „Můj syn se rozhodl, že bude každý den asi 20 minut cvičit. Samozřejmě ho nenutím cvičit každý den, ale pouze stanovuji pravidla a limity, kolik času může trávit s elektronikou,“ vysvětlil psychiatr serveru Parenting. Podle něj je důležité, aby děti nevnímaly úkoly ze seznamu jako formu trestu, nýbrž jako učení se novým návykům, které se jim budou v životě hodit.

Co říkáte na pravidla, která otec zavedl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články