Oslepenou orangutaní matku nalezli se 74 kulkami v těle, stále živou. Lidská krutost a chtíč neznají mezí

Vysoká poptávka po palmovém oleji celkově velmi negativně ovlivňuje náš ekosystém. Tentokrát na to doplatila dvojice orangutanů, z čehož mládě přišlo o život.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Binsar Bakkara, Associated Press
                   

Palmový olej je všestranný a hlavně velmi levný. Jeho vysoká oblíbenost popohání lidi k tomu, aby odlesňovali některé z nejrozmanitějších lesů na světě. To, že při tom ničí prostředí, která jsou určeny pro život mnoha ohrožených druhů, je jim už tak nějak jedno. Mezi tato ohrožená zvířata se například řadí trpasličí slon, nosorožec sumaterský a také již zmíněný orangutan sumaterský. Událost, která se se dvěma orangutany odehrála, jen ničivé dopady plantáží palmového oleje potvrdila.

Jak se to stalo

V březnu roku 2019 záchranáři našli dva zraněné orangutany sumaterské, z čeho jeden byla matka a druhý její mládě. Dvojice byla nalezena na plantáži palmového oleje, která se nachází v okrese Subulussalam v provincii Aceh na ostrově Sumatra. Tým je okamžitě přesunul do jejich karanténního centra, ale mládě bylo nalezeno tak moc podvyživené a traumatizované, že cestu nepřežilo. Jakmile se veterináři pořádně podívali na matku, zůstali v šoku.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Binsar Bakkara, Associated Press

Mluvčí z centra uvedli, že orangutaní matka byla jeden z nejtragičtějších případů, které kdy objevili. Rentgen totiž ukázal, že v jejím těle se nachází až 74 kulek ze vzduchových pušek. Mnoho z nich zasáhlo oči, tudíž o zrak kompletně přišla. Měla zlomené klíční kosti a spousty dalšího. Na pravé paži měla řeznou ránu od ostrého předmětu. Všichni byli z jejího zdravotního stavu šokováni a znechuceni tím, jak tohle někteří lidé zvládnou zvířeti udělat.

Matka se nevzdává

Zraněná orangutaní matka se ovšem jen tak lehce nevzdává, a proto dostala jméno Hope, což v překladu vyjadřuje naději. Krom fyzických zranění si odnesla velké psychické trauma, jelikož ztratila své mládě v době kojení. Po mnoha operacích se statečně zotavuje. Veterinářka Yenny Saraswati uvedla, že věří, že Hope toto kritické období zvládne. Zpět do divočiny ji už ovšem nikdy vpustit nemohou. Dle celého centra je Hope opravdovou bojovnicí.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Binsar Bakkara, Associated Press

Orangutani jsou vystaveni mnoha výzvám a překážkám, ať už na ostrově Bornea či Sumatra. Orangutanský ochranný program uvedl, že lidé nejen po nich střílejí ze vzduchových zbraní, aby je z plantáží mohli odehnat, nebo je zabít. V posledním desetiletí veterináři ošetřili více než 10 orangutanů, přičemž jim z těl vytáhli dohromady okolo 500 kulek. Ve volné přírodě zbývá už jen okolo 13 500 sumaterských orangutanů.

Zdroj: The NY Times

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články