Moderní uspěchaná doba moc nefandí tomu, abychom si dopřáli odpočinek. Naopak, často se snažíme stihnout více věcí najednou a toto naše usílí končí vyčerpáním.
Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že právě psychické vyčerpání nás velmi ohrožuje. Může totiž vést k vážným zdravotním problémům. Psychický a fyzický stav člověka je propojen a jedno souvisí s druhým. Proto, abychom byli zdraví, je potřeba najít si dostatek času na sebe a vlastní odpočinek. To je ale skutečnost, na kterou v posledních letech velmi často zapomínáme.
Stále někam spěcháme a za něčím se ženeme
Chceme nový byt, nové auto, vysněnou dovolenou. To je jen malý výčet cílů, které si běžně dáváme a nemáme problém pro jejich splnění cokoliv obětovat. Mít cíle je dobré, hnát se za nimi ale naprosto bez rozmyslu a odpočinku už ale takový prožitek nepřináší. Ba naopak, na konci této cesty na nás místo vysněné odměny může čekat pořádné zklamání.
Často sami sebe přivádíme do stresových situací a máme tendenci plašit a neřešit věci s chladnou hlavou. A tak se stane, že i zpoždění, které může být pouhých pět minut, nás naprosto vykolejí a vyvede z míry. Jednou za čas je zapotřebí vypnout a relaxovat a je dobré, pokud jsme schopni si tento odpočinek dopřát i jindy, než jen o Vánocích.
Během odpočinku je dobré naslouchat svému vnitřnímu já
Díky tomu, že se stále za něčím ženeme, máme tendenci přehlížet náš vnitřní hlas a neposlouchat, co nám říká. A to je mnohdy opravdu špatně. Byť to nemusí být věc, které všichni věří, my sami uvnitř nejlépe víme, co je pro nás dobré. A pokud si čas od času najdeme chvilku, abychom právě tento hlas poslouchali, navede nás na potřebnou životní cestu.
Když budeme právě odpočinek a čas sami se sebou ve svém životě opomíjet, může se nám stát, že na konci roku, v období Vánoc, kdy všichni zpomalí, si začneme uvědomovat, že nám život vlastně utíká mezi prsty. A to je způsobeno právě tím, že sami na sebe nemáme dostatek času a nejsme ochotni se zastavit a nad určitými situacemi zamyslet.