Odborníci bijí na poplach a varují před extrémním počasím, které čeká nejen Českou republiku, ale i celý svět.
Významné klimatické změny se dlouhodobě týkají celého světa a ovlivňují mnoho pochodů, na které byli všichni až doposud zvyklí. Ladovské zimy tak zůstávají už jen v naší paměti, stejně jako poměrně stabilní teploty přes léto. I období jara a podzimu již nejsou tak poklidná. Dokládá to také rekord na většině českých meteorologických stanicích ze 7. dubna 2024. Tento den byl označen jako nejčasnější tropický den v Česku, píše web Deník.
Je třeba si zvykat
Odborníci ovšem varují, že extrémní jevy budou stále častěji součástí našich životů. „Mám vysoký tlak a poslední roky jsem v létě úplně nepoužitelná. Ty vysoké teploty nad 30 °C mi opravdu nesvědčí,“ napsala naše čtenářka paní Zdenka S. z Hostivic. S dlouhodobě vysokými letními teplotami ovšem souvisí také sucho, které trápí především zemědělský sektor. Stejně tak jako přívalové povodně, krupobití a vydatné deště.
V krátkodobém horizontu se s tím ale nedá nic dělat. Naše planeta zkrátka zahájila protiútok, kterým se brání vůči tomu, jak neuctivě se k ní lidé dlouhodobě chovají.
Extrémní počasí ve světě
I v České republice je změna klimatu viditelná na první pohled. Na extrémní výkyvy teplot a zvláštní úkazy je nutné si zvyknout. Bouřky přicházejí náhle a jsou silnější, zanechávají za sebou také výrazně větší škody. Výjimkou ale nejsou ani tornáda, která se na našem území vyskytovala vždy jen velmi ojediněle. Zatím nejničivější bylo tornádo na jižní Moravě ze dne 24. června 2021, které si vyžádalo 6 obětí, píše web ČlověkVTísni.
Velké teplotní změny ale vnímají i ostatní země světa a musí se novým podmínkám přizpůsobit. Vlny veder často spějí k rozsáhlým požárům, které ničí místní faunu a flóru. Poplácání po zádech a slova úcty pak směřují k záchranným složkám i dobrovolníkům. DámskýDeník popsal hrdinský čin Řeka, který zachránil před požáry mnoho vyděšených zvířat.