Od vyvraždění Lidic uplynulo 81 let. K hrozivé myšlence tehdy nacisty dovedl dopis dvou milenců

Na lidickou tragédii se nezapomíná. Atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha měl hrůzné důsledky.

Sousoší lidických dětí i Zdroj fotografie: Michal Ritter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tragédie jedné ze středočeských obcí zasáhla jak tehdejší Protektorát Čechy a Morava, tak zbytek celého světa. Dodnes jsou v zahraničních městech pojmenovány ulice po vzoru vyhlazené obce. Největší zvrat a šok v rozplétání dějin přišel ve chvíli, kdy historikové odhalili, že masakr zapříčinila pouhá slabost a chvástání muže, který si neuměl vybrat mezi dvěma ženami.

Období heydrichiády

Od vyvraždění Lidic uběhlo jednaosmdesát let. Základy tamních budov a sousoší dětí však budou tuto tragédii vždy připomínat. Srovnání Lidic se zemí proběhlo v období tzv. heydrichiády. Šlo o děsivou dobu, kdy nacisté neúnavně pátrali po atentátnících, kteří zaútočili na vůz říšského protektora Reinharda Heydricha. Jejich běsnění dosáhlo nových rozměrů, když Heydrich zemřel na následky těžkých poranění.

Památník v Lidicích iZdroj fotografie: Michal Ritter / Creative Commons / CC BY-SA

Ústřední dvojicí se stala dělnice Anna Maruščáková a Václav Říha. Hloupou náhodou otevřel dopis adresovaný Anně továrník Jaroslav Pála. Stálo v něm: „Drahá Aničko! Promiň, že Ti píši tak pozdě, a snad mě pochopíš, neboť víš, že mám mnoho starostí. Co jsem chtěl udělat, tak jsem udělal. Onoho osudného dne jsem spal někde na Čabárně. Jsem zdráv, na shledanou tento týden a pak se již neuvidíme.“

Lhal, aby zapůsobil

Nezúčastněný Pála ho okamžitě odevzdal nacistickým úřadům. Neznal však pozadí Říhových slov. Ve skutečnosti byl Říha ženatý a se svou manželkou očekával narození dcery. Aby na Annu zapůsobil, předstíral, že je členem odboje a má co dočinění s atentátem na Heydricha. Netrvalo dlouho a všechno šlo ráz na ráz. Maruščáková u jednoho z výslechů prozradila, že ji Říha požádal o vyřízení pozdravů rodině Horákových z Lidic od jejich syna z Anglie.

Jejich syn Josef Horák tam totiž působil v rámci zahraničního odboje společně s Josefem Stříbrným, dalším rodákem z Lidic. To byl pomyslný poslední hřebíček do rakve vyhlazené obce. Nacisté u obou rodin uskutečnili domovní prohlídky. Bylo zadrženo patnáct osob, které následně popravili na kobylinské střelnici. To ještě nikdo netušil, že podobný osud čeká i zbytek obyvatel Lidic.

Zastrašení Čechů

Zanedlouho poté bylo zjištěno, že všechny informace od Říhy byly slepé a neopodstatněné. Jak již bylo řečeno, nacisté stále nenalezli viníky smrti říšského protektora Reinharda Heydricha. Jeho úmrtí je vyburcovalo k plánu, který měl vyděsit české obyvatelstvo natolik, aby se do pátrání po atentátnících zapojilo samo a nacistům pomohlo pomstít svého vůdce.

Pozůstatky po Lidicích iZdroj fotografie: Peter Stehlik / Creative Commons / CC BY

Nevinné Lidice obklíčily jejich jednotky v noci, aby ráno začaly bezcitné popravy. O život zde přišlo celkem 340 obětí. Všichni muži nad patnáct let věku byli popraveni. Ženy byly poslány do koncentračního tábora na severu Německa. Většina lidických dětí byla zplynována ve speciálně upravených nákladních vozech. Několik z přeživších se setkalo se svými matkami na konci války. Svými znalostmi přispěl k objasnění tehdejších událostí historik Eduard Stehlík.

Jak na vás působí celá tragédie?

Zdroj: Extra
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články