Ačkoliv je Michal Jančařík upoután na invalidní vozík, svůj boj nevzdává. Rodina po úspěšné operaci doufá v uzdravení

S nemocí ledvin se musel někdejší moderátor potýkat už od dětství. Fatálně ale zasáhla jeho život až v dospělosti. Po náročné operaci následovalo ochrnutí dolních končetin.

Michal Jančařík je na invalidním vozíku i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Život moderátora Michala Jančaříka, který nedávno oslavil 48. narozeniny, se před několika lety převrátil vzhůru nohama. Po transplantaci ledviny a dalších pooperačních zdravotních komplikacích skončil upoutaný na invalidní vozík. Svůj boj ale rozhodně nevzdává. S nepřízní osudu se statečně pere a snaží se dělat všechno pro to, aby se znovu postavil na nohy. Velkou oporou je mu rodina, která stále čeká, že se stane zázrak.

Zdálo se, že moderátor má vyhráno

S onemocněním ledvin se někdejší moderátor nováckého počasí, Snídaně nebo sportovních novin potýkal od dětství. K dramatickému obratu došlo až v roce 2016. Jedna ledvina se zvětšila a následně praskla. Jančařík musel podstoupit náročnou operaci. Transplantace mu zachránila život. Když to vypadalo, že moderátor má vyhráno, přišla další rána. Poblíž míchy mu praskla céva. To způsobilo ochrnutí dolních končetin.

Nohy sympatickému moderátorovi už roky neslouží, jak by si přál, on se ale nevzdává. Od momentu, kdy mu končetiny vypověděly službu, věděl, že znovu se postavit nebude snadné. „Nejdřív jsem byl docela netrpělivý, ale teď vím, že všechno bude na delší lokte. Prostě musím makat, cvičit a neztratit naději, i když se dlouho neděje nic,“ řekl moderátor serveru iDnes v době, kdy začal s rehabilitacemi. Protože nemá přerušenou míchu, existuje prý naděje, že bude znovu chodit.

Oporou je moderátorovi jeho rodina

Lékaři moderátorovi od začátku říkali, že to nebude snadný boj. „Mícha je utlačená, ale nikdo pořádně neví, jak hodně, nikdo se tam totiž neumí podívat, což mě překvapilo. Většina lékařů mi říkala na rovinu, že rozhodující je klinický stav, jak na tom člověk je s hybností, citlivostí, kondicí, nikoliv magnetická rezonance, ta je spíš orientační. U každého to může být jinak. Říkali mi: cvičte, cvičte. A uvidí se. A tak cvičím, cvičím. A uvidím,“ dodal tehdy Jančařík.

Handicap moderátorovi ale nebrání v tom, aby se věnoval práci. Načetl například audioknihu o Šumavě nebo produkuje divadelní představení. Po boku mu stojí manželka, která je pro něj společně s dcerami Julií a Sofií velkou oporou. „Michal dříve hrával tenis, věnoval se i cyklistice. Napsal několik knížek, jako cyklistický průvodce po Šumavě, po Moravě a podobně. A když se vám něco takového stane, vyrovnává se s tím strašně těžko,“ cituje jeho otce Petra Jančaříka Extra.

Rodina pořád čeká na zázrak

Rodiče jsou na to, jak se s nepřízní osudu jejich syn pere, pyšní. „Nikdy jsem od něj neslyšel, že by si posteskl nebo že by vzdychl a stěžoval si, proč zrovna jemu se to muselo stát. Hodně pracuje. Dělá hodně dabingu, v rozhlasu, v televizi, produkuje hry a dělá velké divadelní festivaly. I přes ten vozík je to chlapák, jak má být,“ hrdě prohlásil jeho otec. „Michal ještě najde sílu dodávat odvahu i nám. Říká, že jediný rozdíl mezi ním a námi je v tom, že my můžeme stát a on jen sedí. Ale my pořád čekáme na zázrak,“ svěřila se maminka Miroslava.

Co říkáte na to, jak se změnil život sympatického moderátora?

Zdroj: Extra, iDnes
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články