Žena nemohla najít po mateřské práci. Nakonec přišla s nekonvenčním řešením, teď je inspirací pro všechny maminky

Žena byla před mateřskou dovolenou pracovně velmi úspěšná. Během času s dětmi se jí ale změnily priority a ona nebyla ochotná k návratu do tvrdého konkurenčního prostředí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv bývá mateřská, potažmo rodičovská dovolená, označována jako jedno z nejkrásnějších období v životě ženy, je často přelomovým obdobím. Novopečená maminka zažívá krásné chvíle se svým dítětem, ale také spoustu práce a starostí. Protože toto období bývá vcelku dlouhé, často dochází ke změně myšlení či priorit žen, které jím prochází. O to větší problém nastává, má-li se žena vrátit do svého předchozího zaměstnání. Často totiž není ochotna k ústupkům, které jí před narozením dítěte nevadily.

Návrat do zaměstnání bývá po mateřské obtížný

Příběh, který celý problém ilustruje, se týká manželů Lucase a Avy. Před narozením jejich prvního dítěte tvořili takřka dokonalý pár. Oba byli mladí, úspěšní a nadšení. Přestože byla Ava ve svém zaměstnání naprosto spokojená a její kariéra se slibně rozjížděla, rozhodli se s Lucasem pro rodinu. Nedlouho po tomto společném rozhodnutí se jim narodila krásná holčička. Protože Ava svoji práci milovala, snažila se jí věnovat maximum času i na mateřské.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nicméně s potřebami dítěte se vysoké pracovní nasazení neslučovalo. Ačkoliv Ava toto rozhodnutí dlouho odkládala, musela práci pozastavit. Doufala, že bude mít mateřskou rychle za sebou a brzy se vrátí do pracovního procesu. Ovšem po několika málo měsících naprosto propadla své dceři. Těšila se ze společně strávených chvil a milovala nejrůznější činnosti, které se svojí dcerou dělala. V roli matky se zkrátka našla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ještě během mateřské dovolené se páru narodilo druhé dítě. Ava byla nadšená a těšila se na prodloužení smysluplné životní role – role matky. Lucas svoji manželku podporoval, ale již se těšil, až se život „navrátí do starých kolejí“ a Ava nastoupí zpět do práce. S nástupem dětí do školky nebylo co odkládat, proto se Ava vrátila do svého původního zaměstnání. Ovšem během let strávených doma postoupily technologie značně dopředu a Ava se cítila ztracená.

Pocit štěstí nahradil pocit méněcennosti

Práce s počítačem zkrátka mladou ženu již nenaplňovala tak jako předtím, a proto neměla dostatek motivace, aby se doučila znalosti, které zameškala. Kvůli obtížnému zapracování se ve staronovém kolektivu a neochotě věnovat práci nadstandardní objem času se zaměstnavatel rozhodl s Avou rozvázat pracovní smlouvu. Mladá žena se tak ocitla opět doma, avšak v úplně jiné situaci. Připadala si méněcenná a neschopná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lucas k jejímu mentálnímu zdraví příliš nepřispíval, protože se strachoval o finanční situaci rodiny. Ava se proto rozhodla pro radikální řešení. Místo práce ve svém původním oboru si našla jinou, „podřadnou“. Přestože Lucase manželčino nové pracovní místo překvapilo, podpořil ji. Nyní jsou oba spokojení – Ava se může dále maximálně věnovat rodině a má práci, která ji neomezuje, Lucas zase oceňuje fungující rodinu. Ocitli jste se i vy někdy v podobné situaci? Jak vnímáte návrat po mateřské dovolené do zaměstnání?

Zdroj: Transparency

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Renata Švejdová

Zobrazit další články