Novorozené miminko ožilo v márnici. Lékaři ho tam ale úmyslně nechali „znovu“ zemřít

Důvod, proč se dva lékaři a porodní sestra odhodlali k tak hrůzostrašnému činu, na jehož konci byla zbytečná smrt miminka, je šokující. Policie zrůdný čin odhalila náhodou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jednou z profesí, která se dlouhodobě těší velké důvěře veřejnosti, jsou zdravotníci. Možná je to proto, že lékaři a sestry mají ve svých rukou zdraví a životy lidí a v dobré víře a s respektem se jim většinou snaží pomoci. Stávají se ale případy, kdy selžou. Nejen odborně, ale také lidsky. Příběh, který se odehrál v jedné porodnici, je jako z hororu. Málokoho by napadlo, že se něco tak otřesného, a navíc v režii zdravotnického personálu, může vůbec stát.

Chtěli ututlat byrokratické pochybení

Kriminalisté na to přišli náhodou. Vyšetřovali korupci v nemocnici a díky odposlechu se dozvěděli o děsivé události. Lékaři v perinatálním centru v kazachstánském městě Atyrau nechali bez skrupulí zemřít novorozence. Živé miminko bylo uložené do nemocničního mrazáku. Důvod počínání zdravotnického personálu je neuvěřitelný. Chtěl ututlat, že lékaři v dokumentaci chybně uvedli, že se dítě narodilo mrtvé. Fakt, že bezbranný novorozenec je naživu a hýbe nožičkama, zcela ignorovali.

Po převozu miminka do márnice si tamní pracovník všiml, že se dítě pohybuje. Okamžitě zavolal vedoucímu porodnického centra Kuanyshi Nysabaevovi. Lékař mu ale měl nařídit, aby dítě uložil do chladicího boxu v márnici. Tam na podchlazení novorozenec zemřel. Policie začala případ vyšetřovat. Obvinila dva lékaře a porodní sestru. „Rozhodli se jednat podle již vydaných dokumentů, podle nichž se dítě narodilo mrtvé, přestože si všimli, že je naživu,“ řekl šéf protikorupční policie Shyngys Kabdula.

Mluvili o tom, že by dítě mohli utopit

Nebýt vyšetřování úplatkářské aféry, smrt novorozence by pravděpodobně nikdy nevyšla najevo. Za čin trojici zdravotníků hrozilo až dvacet let za mřížemi. Během soudního líčení vyplavaly na povrch zrůdné detaily hrůzostrašné kauzy. Podle důkazů lékaři a sestra měli diskutovat i o tom, že dítě utopí. Soud vyslechl také tajně nahraný telefonát, ve kterém jeden z lékařů žádal Boha o odpuštění. Podle žalobce to byl jednoznačný důkaz, že čin byl promyšlený a trojice moc dobře věděla, co je v sázce.

Soudní kladívko iZdroj fotografie: Depositphotos

Soud nakonec zdravotníky shledal vinnými z úmyslného zabití novorozence. Nysabaev vyfasoval 18 let ve vězení, gynekolog Askar Kairzhan a porodní asistentka Jamilya Kulbatyrová byli odsouzeni na 16 a 15 let. Miminko podle soudu vykazovalo známky života, přestože bylo v nemocničním systému zaregistrováno jako narozené mrtvé. Odborníci během líčení uvedli, že kdyby dítěti byla poskytnuta náležitá lékařská péče, mohlo žít. 

Co říkáte na neuvěřitelně kruté počínání lékařů a sestry?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články