Přestože je matematika jeden z nejzajímavějších předmětů, vzbuzuje odpor i strach u dětí i jejich rodičů. Dobrat se správných výsledků u některých příkladů je totiž síla.
Nad některými domácími úkoly z matematiky, které dostávají žáci základních škol, rodiče kroutí hlavami. Obzvlášť ti, kteří jsou nuceni se jimi obšírněji zabývat, protože jejich ratolesti potřebují s výpočty pomoci. Všeobecně nepříliš oblíbené učivo matematiky, včetně všech pouček a pravidel, se totiž s ukončením školní docházky relativně rychle vykouří z hlavy. Není divu, že s vyřešením úlohy pro školáky ze čtvrtých tříd, která koluje po internetu, má problémy přes 85 procent dospělých.
Školní příklady nezvládne většina dospělých
Spousta zapeklitých matematických hádanek zveřejněných na sociálních sítích má svůj původ v učebnicích pro děti na základní škole, kterou v podstatě každý úspěšně absolvoval. Tudíž je musel v nějaké přijatelné míře ovládat. Navíc podle Lidovek se české děti v matematické gramotnosti drží nad evropským průměrem. Velmi často se ale stává, že po letech si s nimi už jako dospělí marně lámou hlavu.
Matematické operace a principy naučené ve škole se jim prostě už vykouřily z hlavy. Jedním z takových příkladů je matematický hlavolam určený pro děti čtvrtých tříd základních škol, který lze najít na internetu. Ačkoli se na první pohled zdá úloha snadná, málokdo ji umí vyřešit. Problémy překvapivě působí drtivé většině dospělých. Příklad je následující: 4+(8-4)×4-8=? Spočítat výsledek by mělo být poměrně jednoduché.
Matematická hádanka není až tak zapeklitá
Na sociálních sítích, kde byl příklad zveřejněný, se objevuje celá řada nejrůznějších čísel, jež mají být zaručeným výsledkem. Jenže většina z nich není správně, napsal server Parenting. Je to způsobené tím, že lidé prostě už zapomněli na poučky, které se kdysi v hodinách matematiky nabiflovali. Na cestě ke správnému výsledku je klíčové právě pořadí matematických operací. Jakmile totiž začnete nahodile jednotlivá čísla sčítat, mocnit nebo násobit, nikdy se ke správnému výsledku nedostanete.
Vypořádat se s příkladem tedy nebude pro ty, kteří si alespoň něco z učiva základní školy pamatují, až tak neřešitelné. Nejprve je nezbytné, abyste se pustili do operací v závorkách, pak provedli umocňování či odmocňování, následně násobení a dělení a nakonec sčítání a odčítání. Správné řešení úkolu je tedy následující:
Jako první se vypořádejte s operací v závorce: 4+(8-4)×4-8=?
Vyjde vám tedy: 4+4×4-8=?
Teď můžete násobit a dostanete: 4+16-8=?
V dalším kroku sčítejte a jste u konce řešení: 20-8=?
Správný výsledek je číslo 12.