Žena pohřbila svého milovaného manžela. O pár dní později byla nalezena mrtvá vedle jeho hrobu

Po několika desítkách let, co spoluvlastnili polskou firmu na fajánskou keramiku, se rozhodli odejít do důchodu. Manžel ale krátce poté zemřel a manželka to neunesla.

hřbitov i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ewa a Jerzy Szanowscy byli majiteli továrny s fajánskou keramikou ve Włocławku (Kujavsko-pomořské vojvodství). Jerzy Szanowski zemřel v den svých 67. narozenin 11. ledna. Jeho žena zemřela 14. ledna, tedy jen pár dní po něm. Den po pohřbu, když poprvé navštívila hrob svého manžela. Její srdce to nevydrželo – omdlela a i přes pokusy o resuscitaci zemřela.

Snažili se keramiku propagovat

Tradice výroby fajánse z Włocławku sahá až do roku 1873 a posledních několik let je spojena s manželi Szanowskými. I poté, co v roce 2021 prodali svou Fabryku Fajansu, aktivně se zapojili do propagace tradičního fajánse po celém světě, zhostili se například Festivalu fajánse v roce 2021 a 2022.

Firmu prodali a šli do důchodu

Byli šťastným a milujícím párem. Oživili továrnu na fajáns ve Włocławku, která se stala jejich životní vášní. V roce 2020 továrna na rok přerušila svůj provoz, ale v červnu 2021 obnovila výrobu a jejím novým majitelem se stal Tyberiusz Rajs, který se později stal zprostředkovatelem všech zpráv ohledně soukromého života postaršího páru.

Keramické vázy iZdroj fotografie: Depositphotos

Smrt manžela všechny zasáhla

Pan Jerzy byl nemocný 12 let. V poslední době se jeho zdravotní stav stále více zhoršoval a jeho nejbližší věděli, že se již neuzdraví. Pan Jerzy zemřel ve středu 11. ledna, tedy v den svých 67. narozenin. Pohřeb bývalého majitele Fabryky Fajansu se konal v sobotu 14. ledna. Den po obřadu šla jeho manželka se synem poprvé navštívit jeho hrob.

Manželka pohled na hrob neunesla

Ženě se při pohledu na náhrobní kámen udělalo nevolno, omdlela a její syn se ujal resuscitace. Ačkoliv se matku snažil ze všech sil vzkřísit a záchranná služba za okamžik dorazila na místo, nedalo se nic dělat. Došlo k zástavě srdce a 66letá žena zemřela.

Továrna vyjádřila soustrast

O úmrtí bývalých majitelů informuje i facebookový profil továrny. „Smutkem zasažená Fajánská továrna ve Włocławku vyjadřuje nejhlubší smutek a upřímnou soustrast rodině i blízkým v souvislosti s odchodem zakladatelů továrny – manželů Ewy a Jerzyho Szanowských,“ stálo na profilu. Rodina a přátelé se s touto dvojnásobnou tragédií jen těžko vyrovnávají.

Náhrobní kameny iZdroj fotografie: Depositphotos

Zaměstnanci s láskou vzpomínají

„Byla tak plná života. Nikdo to nečekal,“ řekl jeden ze zaměstnanců firmy. Muž neskrýval emoce a o smrti páru mluvil jen s obtížemi. S Ewou pracoval téměř 20 let a bral ji jako druhou matku. Všichni pracovníci továrny na bývalé majitele vzpomínají se smutkem. Kdo mohl tušit, že jejich příběh skončí tak tragicky? „Paní Ewa byla tak energická, vynalézavá a pracovitá. I po odchodu z firmy oba pokračovali v propagaci fajánsu, tak moc si cenili této tradice.

Co o této tradici fajánsu víte?

Zdroj: Natemat
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články