Ne všechna rozhodnutí, která kdy britská královna Alžběta II. za svůj život učinila, byla dobrá. Ale i ona byla člověkem z masa a kostí, jenž má nárok občas šlápnout vedle.
Britská královna Alžběta II., která zemřela ve čtvrtek 8. září 2022 ve věku 96 let, vždy byla na veřejnosti dámou pečlivě si střežící své emoce. Ty nedávala najevo, jak se podle královského protokolu slušelo a patřilo. Za svůj dlouhý život toho zažila opravdu hodně. Její největší lítostí se ovšem stalo rozhodnutí nenavštívit městečko Aberfan hned poté, co tam došlo ke katastrofě. Co ji k tomu vedlo?
Neštěstí, kterému šlo možná předejít
Kdo sleduje televizní seriál Koruna o britské královské rodině, měl ve třetí sérii možnost seznámit se s tím, co se přihodilo 21. října 1966 ve velšském městě Aberfan, který leží severně od Cardiffu. Tenkrát tam působila důlní společnost National Coal Board provozující doly v celém Spojeném království, jež zavinila jednu z největších důlních katastrof v Británii. Celé události ale možná šlo předejít, kdyby společnost vyslechla námitky důlních odborníků.
Na vině byla důlní výsypka
Už před katastrofou varovali důlní odborníci, že se důlní výsypka v Aberfanu posunuje směrem k městu. V případě déletrvajících dešťů hrozilo zavalení oblasti, v níž se nacházela i škola Pantglas. Společnost National Coal Board nedala na námitky ani na petici obyvatel Aberfanu o přemístění školy do jiného prostoru. Svou roli zde sehrálo i to, že společnost měla zásadní slovo i v radě obce a nikdo nechtěla přijít o práci tím, že by si na ni stěžoval.
Osudný 21. říjen 1966
V osudný den vydatně pršelo, což dopomohlo k sesuvu asi 150 tisíc tun zeminy. Ta zavalila základní školu Pantglas a 19 budov farmářů a obytných domů. Při neštěstí zahynulo 144 lidí, z toho bylo 116 dětí a 5 učitelů. Zemřela také ředitelka školy, která byla v době sesuvu ve své pracovně ve škole. Záchranné práce šly pomalu, protože nad městem se držel prach a mlha a byla špatná viditelnost.
Nešťastné rozhodnutí královny
Když se v zemi stane neštěstí, většinou oblast ihned navštíví hlavní představitel státu. V případě sesuvu půdy v Aberfanu to měla být královna Alžběta II. Ta se ale rozhodla na místo katastrofy vyslat svého manžela, prince Philipa, což vyvolalo kritiku v tisku. Sama se do místa neštěstí podívala až osm dní poté. Pohled na zpustošené město jí vehnal slzy to očí, což byla jedna z mála příležitostí vidět královnu plakat na veřejnosti. O čtyřicet let později královna Alžběta II. řekla, že nenavštívit Aberfan bezprostředně po katastrofě bylo „její největší lítostí“.
Katastrofa, jejíž viníci nebyli nikdy potrestáni
Jméno města Aberfan se stalo symbolem pro velkou tragédii. Dodnes je toto důlní neštěstí ožehavým tématem, protože za něj nebyl nikdy nikdo potrestán. Podle postižených rodin došlo k cenzuře velšských novin. Každý rok se na výročí události konají pamětní akce, na nichž se scházejí pamětníci této katastrofy.