Dámy a pánové, nejstarší letuška na světě. Létá už tak dlouho, že se dokonce zapsala do Guinnessovy knihy rekordů

Je to neuvěřitelné, ale tato dáma pracuje jako letuška už neuvěřitelných 65 let, a stále tuto práci miluje. Zapsala se i do Guinnessovy knihy rekordů.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons Attribution 4.0
                   

Většina lidí nestráví v jednom zaměstnání celý život. Bette Nashová, americká letuška, však zůstala věrná svému povolání celých 65 let. Stala se tak nejdéle sloužící i nejstarší letuškou na celém světě. Od jejího prvního pracovního dne se v její práci změnilo mnohé. Třeba cena letenek, které se od začátku její kariéry zdražily několikanásobně.

Letenky tehdy byly za hubičku

Práci letušky začala Bette Nashová vykonávat v pouhých 21 letech v roce 1957. Tehdy byl prezidentem Spojených států Dwight Eisenhower. Nastoupila u Eastern Airlines, které se po několika letech staly součástí American Airlines. Každoročně Bette nalétala tisíce kilometrů a vybrala si trasu New York–Boston–Washington DC, kde slouží dodnes.

„Dokud mám zdraví a můžu, proč nepracovat. Pořád je to zábava,” svěřila se Bette médiím u příležitosti oslavy 65. výročí její kariéry. Zavzpomínala také na některé změny, které se za tu dobu na tomto poli změnily. V době, kdy začínala, stály letenky pouhých 12 dolarů, tedy necelých 300 Kč. V letadlech se také běžně kouřilo a Bette tak mnoho let cestujícím roznášela cigarety a zápalky.

Kritéria pro výběr letušek také byla v minulosti mnohem přísnější. Nejen, že musely splňovat určité standardy krásy, musely být i štíhlé, a to po celou dobu. Pokud si letuška nezvládla udržet štíhlou postavu, znamenalo to pro ni vyhazov. Nic takového už v dnešní době naštěstí neplatí, i když nároky na pozici letušky jsou stále nadstandardní. Od přísných fyzických kritérií se však už ustoupilo.

letuška iZdroj fotografie: Freepik

Miluje lidi a ráda jim poslouží

Bette si na své práci pochvaluje mimo jiné možnost, že může být každý večer doma se synem, který trpí Downovým syndromem. Letecká společnost ji v tomto ohledu vždy vycházela vstříc. Přiznala, že jinak by tuto práci dělat nemohla. Recept na její dlouhou kariéru prý vychází z toho, že ji baví obsluhovat ostatní a ráda jim projevuje vlídnost: „Byla to perfektní kariérní cesta. To dalo průchod mé lásce k lidem a myslím si, že jsem ostatním poskytla dobré služby.”

I když by si už roky mohla užívat zasloužený důchod, práce v oblacích se zatím vzdát nechce. Navíc si s některými pravidelnými pasažéry vytvořila i přátelské pouto a ti ji milují. „Ročně nalétám statisíce kilometrů, ale když je Bette v letadle, létání je mnohem příjemnější,” pochvaluje si milou letušku jeden ze zákazníků. Bette tak nedávno oslavila 65. výročí své kariéry. Do Guinnessovy knihy rekordů se však zapsala už o pět let dříve. Ve videu níže se můžete podívat na oslavu 60. výročí jejího vstupu na palubu letadla.

Co říkáte na tuto neuvěřitelnou dámu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články