Příčina smrti Petra Muka nikdy nebyla úplně jednoznačná. Mohlo jít o nehodu i úmysl

Charismatický zpěvák zemřel v obývacím pokoji svého bytu už před třinácti lety. V osudný den byl na koncertě, v baru a sledoval hokejové šílenství. Pak usnul a už se nikdy neprobudil.

Zpěvák Petr Muk i Zdroj fotografie: Sveter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Záhadná smrt zpěváka Petra Muka († 45) stále vzbuzuje spoustu otázek, přestože od jeho skonu uplynulo už třináct let. Co přesně se stalo je obestřeno tajemstvím. Policie jeho úmrtí tehdy označila za nešťastnou událost. Podrobnosti ani příčinu smrti oficiálně neoznámili ani pozůstalí. Mohlo jít o nehodu nebo úmyslný čin. Spekulovalo se, že se v opilosti udusil zvratky nebo že se mu osudným stala kombinace alkoholu a léků, které bral kvůli maniodepresi, a selhalo mu srdce.

Usedl se skleničkou k televizi a usnul

Interpret, jehož proslavily hity jako Ráchel, Až jednou nebo Tančíš sama, odešel do hudebního nebe 24. května 2010 před šestou hodinou ráno. Stalo se to jen pár dní poté, co vydal své nové album V bludišti snů. Zdálo se, že večer před osudným dnem se dobře bavil. Podle jeho známých byl na pražském koncertě kapely Kiss a pak jel domů, aby se podíval na dozvuky euforického finále Mistrovství světa v hokeji, v němž Česko porazilo Rusko 2:1. Cestou se zastavil v baru na pár skleniček.

Když dorazil do mezonetového bytu na Vinohradech, usedl před televizi, alkohol měl při ruce a usnul. Brzy ráno ho v obývacím pokoji našla manželka, která spala v ložnici. Nejdřív si myslela, že zpěvák podřimuje, ale pak zjistila, že nedýchá a zavolala záchranku. Jenže už bylo pozdě. „Prášky, alkohol, intoxikace. Udusil se zvratky. Sebevražda téměř vyloučena. Finálně to ukáže pitva,“ cituje Blesk závěry záchranářů. Podle pitevní zprávy, která tehdy unikla do médií, měl zesnulý zpěvák v krvi 2,65 promile alkoholu.

S nemocí se snažil bojovat sám

Muk hrál od patnácti let s různými punkovými a undergroundovými kapelami, ale do širšího povědomí posluchačů se zapsal jako frontman skupin Oceán a později Shalom. Dlouhá léta trpěl maniodepresemi. Snažil se své démony zvládnout sám, ale nakonec vyhledal odbornou pomoc. Podle Blesku musel absolvovat série elektrošoků a lékaři mu kombinovali různé léky. Ne všechny byly účinné, a tak skončil v psychiatrické léčebně.

Na zápěstích prý měl jizvy od toho, jak se pokusil sáhnout si na život. Zpěvákovo duševní rozpoložení bylo kvůli nemoci jako na houpačce. Stavy euforie střídala hluboká deprese. „Bylo období, kdy byl úplně v pohodě, ale pak přišly takzvané minusy. Petr spal pouhé tři hodiny a neustále chodil. Pak měl období dumek, to vznikaly jeho pomalé písničky. Myslím, že v té době vznikla píseň Tančíš sama,“ svěřila se deníku někdejší zpěvákova partnerka Michaela Klímková Mikešová, s níž tvořil pár jedenáct let.

Před soudem se bránil, že nebere drogy

Nevyzpytatelné duševní stavy, které zpěvák prožíval, ho zavedly i mezi pochybné existence. Dokonce se kvůli tomu dostal v roli svědka i před soud. Musel svědčit v kauze s rozsáhlým gangem obchodníků s drogami, kteří podle obžaloby pašovali kokain, marihuanu a hašiš do několika zemí. Muk musel před trestním senátem čelit nařčení, že si do bytu jednoho z obžalovaných chodil pro kokain. Zpěvák razantně odmítl, že by bral drogy.

Kterou písničku Petra Muka máte nejraději?

Zdroj: Blesk
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články