10 každodenních návyků královny Alžběty, díky kterým se dožila 96 let

Podobně jako její matka se i královna Alžběta II. dožila vysokého věku. Drobná dáma s železnou pravidelností dodržovala návyky, které měly velký vliv na její dlouhověkost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedávno zesnulá královna Alžběta II. se dožila úctyhodných 96 let a 4 měsíců. Vyjma toho byla také nejdéle vládnoucí britskou panovnicí v historii. Vzhledem k tomu, že se narodila v roce 1926, existovala jen přibližně 3procentní šance, že se dožije téměř stovky. Tajemstvím dlouhověkosti královny jsou určitě skvělé geny, vždyť její matka se dožila 102 let, ale také deset návyků, které během svého bohatého života striktně dodržovala a těšila se díky nim výbornému zdraví.

1) Snídaně

Snídaně je základ. Podle výzkumů existuje paralela mezi délkou života a zdravou snídaní, která má přispívat ke snížení rizika onemocnění srdečními chorobami a cukrovkou. Královna každý den pravidelně v 8:30 usedala za stůl. Den začínala čajem a sušenkami, po nichž následoval talíř oblíbených cereálií.

2) Legrace

Nejednou její veličenstvo prokázalo, že má velký smysl pro humor. A to nejen na banketech s hlavami států, ale také při setkáních s poddanými. S dlouhověkostí smích a humor souvisí. Je totiž známo, že prospívá mozku i tělu. Zlepšuje náladu a snižuje stres.

3) Partner

Přestože se vztahu královny Alžběty II. s princem Philipem jistě nevyhýbaly nejrůznější vzestupy a pády, jak už to v manželstvích chodí, je zřejmé, že si byli velice blízcí. Jinak by těžko jejich vztah mohl vydržet přes 70 let. Stabilní páry si podle jedné studie s větší pravděpodobností udržují rozumnou váhu, častěji cvičí a tráví aktivně volný čas, takže se těší lepšímu zdraví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Svačina                    

Oblíbenou svačinou, kterou si královna ráda dopřávala, byl sendvič s marmeládou k odpolednímu čaji. Přestože nejde zrovna o nejvýživnější svačinu, podle odborníků na vyváženou stravu není klíčem ke zdraví úplný zákaz mlsání, nýbrž střídmost. A levné sendviče jejího veličenstva údajně byly opravdu malé.

5) Zvířata

Královna byla velkou milovnicí zvířat. Zbožňovala své věrné psy plemena Welsh Corgi Pembroke, které měla velmi často po svém boku. To mohlo přispět k jejímu dlouhodobému zdraví. Výzkumy totiž prokázaly, že chov domácích zvířat snižuje krevní tlak, stres a riziko obezity, rakoviny a cukrovky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Jezdectví

Důležitou roli v královnině životě už od mládí sehrávali koně. Byla také sama vynikající jezdkyní. Dokonce dala i svému synovi Charlesovi jako svatební dar klisnu. Jízda na koni byla pro panovnici dobrou zálibou, ale také jí pomáhala bystřit mysl i udržovat tělo. Podle studie z roku 2022 o příčinách Alzheimerovy choroby může pravidelný pohyb hrát preventivní roli při zhoršování kognitivních funkcí souvisejících s věkem.

7) Čaj

Ke každému ránu královny patřil neodmyslitelně šálek neslazeného čaje Earl Grey, do kterého si občas nalila trochu mléka. Pouhý jeden šálek čaje denně může podpořit zdraví orgánů, regeneraci buněk a pomoci předcházet chronickým onemocněním. Přestože nejlepším elixírem pro zdraví je zelený čaj, tak i černý má své výhody. Posiluje imunitu a snižuje riziko infekcí.

8) Rodina

Na královskou rodinu jsou kladeny vysoké nároky a spousta společenských požadavků. To je samo o sobě náročné, o to těžší je vybudovat si pevné rodinné vazby s blízkými. Navzdory některým menším přešlapům se to královně zřejmě dařilo. Blízcí byli vždy k dispozici, když je potřebovala. Podle některých výzkumů může osamělost a izolace zkrátit délku života, naopak společenská aktivita ji může prodloužit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

9) Příroda

Mezi chlouby královských paláců patří zahrady. Není divu, když zahradničení a procházky patřily k oblíbeným koníčkům Alžběty II., které se podepsaly na jejím dlouhém životě. Pobyt v přírodě totiž podle řady studií snižuje hladinu stresových hormonů, zpomaluje srdeční tep, snižuje krevní tlak a zvyšuje pocit bezpečí.  

10) Poslání

Svůj život královna zasvětila Spojenému království a jeho obyvatelům. Bylo vidět, že své poslání brala vážně, a nejen to, milovala ho. Na cestách po rozsáhlém panství se velmi ráda setkávala s lidmi a naslouchala jim. Možná i příkladný smysl pro povinnost rovněž přispěl k jejímu dlouhému a plnému životu.

Jaký je váš recept na dlouhý život?

Zdroj: TheHealthy
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články