Novorozenec měl tolik kůže jako 5 let staré dítě. Lékaři se s něčím takovým nikdy předtím nesetkali

Když se chlapec narodil, bylo okamžitě na první pohled jasné, že něco není tak, jak by být mělo. Novorozenec měl totiž na těle tolik kůže, jako by mělo standardně dítě spíše 5leté.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem 60 Minutes Australia
                   

Když se Tomm Tennent narodil, doktoři nejdříve nemohli uvěřit vlastním očím. Novorozený chlapec na svém těle měl totiž mnohem více kůže, než je obvyklé. Byla rovnou o několik čísel větší, spíše by seděla na dítě 5leté než na zrovna narozené. Tomm byl opravdu neobyčejný chlapec hned od začátku. Toto kožní onemocnění je totiž mnohem více než vzácné, dětí s tímto postižením je velice málo.

Už ultrazvuk ukázal, že je něco jinak

Tomm se narodil v jihovýchodní Austrálii v roce 1993. Již při předporodních vyšetření se přišlo na určité nesrovnalosti. Ovšem z novorozence byli všichni doopravdy překvapeni. Tohle kožní onemocnění se totiž jen tak u někoho nevidí. Nebylo jisté, jak moc to může chlapci ohrožovat zdraví. Vzezření Tomma bylo opravdu nečekané. Nejen ovšem pro doktory, ale hlavně pro rodiče.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I přes jeho nezvyklý vzhled ho však rodina s láskou přijala. Když překonali prvotní šok, všichni se včetně matky s otcem do dítěte naprosto zamilovali. Rodiče však byli ve stresu, jelikož nebylo vůbec jisté, jak je na tom chlapec zdravotně. Bylo možné, že i to první krásné objetí a pochování syna může být tím posledním. Doktoři však poměrně rychle odhalili, že Tomm není v žádném ohrožení života.

Záhadná příčina Tommova kožního onemocnění

Tomm byl od začátku pro lékaře naprostou záhadou. Avšak i přes všechna provedená vyšetření, se nemohlo přijít na příčinu tohoto neobvyklého onemocnění kůže. Kvůli tomu bylo složité a v podstatě nemožné přijít s vhodnou a účinnou léčbou. Šlo pouze doufat, že, jak chlapech poroste, se jeho kůže přizpůsobí a vypne tak, jak má. Tento nezvyklý problém měl však pro vědce tak velký význam, že se do jeho výzkumu nebáli investovat jak čas, tak ani peníze.

iZdroj fotografie: Pixabay

Malý Tomm tak ve výzkumném lékařském centru strávil 2 a půl měsíce. Testy a různé analýzy jeho kůže probíhaly ve dne v noci. Všichni byli chlapcem tak fascinování především pro to, že neexistovaly do té doby žádné zprávy o podobném příběhu dítěte s tímto kožním onemocněním. Nakonec však kupodivu pomohla podobnost Tomma s čínským psím plemenem Shar Pei. Který je charakteristický svou přebytečnou nakrčenou kůží.

Bolestivé komentáře, posměšky a opravdoví přátelé

Brzy se přišlo na to, že v Tommově kůži je kyselina hyaluronová zastoupena 100krát více než normálně. Stejně tak, se tento zvláštní jev vyskytuje i u štěňat Shar Peie. Začínají s velice vysokými hladinami této kyseliny a postupně do kůže dorostou. Všichni se doslova modlili pro Tomma, aby měl i toto s tímto psím plemenem společné. I přes svou slávu a popularitu mezi lidmi schytával hlavně od vrstevníků nepříjemné komentáře.

Video je z důvodu ověření věku dostupné pouze po kliknutí na odkaz.

Když však byla Tommovi položena otázka, zda nemá problém s hledáním nových přátel, tak takovouto odpověď nikdo nečekal. V nových kolektivech to prý lehké nikdy neměl. Vždy od některých lidí přišly nevhodné poznámky na jeho vzhled. Ovšem ti, kteří při něm vždy stáli, byli doopravdy ti praví kamarádi. Těm totiž na vzhledu nikdy záležet nemá, mělo by jim jít jen o to, jací opravdu jste.

A co vy říkáte na to, když někdo někoho soudí jen podle vzhledu?

Zdroj: Newsner, 60 Minutes Australia

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů