I když rád jezdí nakupovat do Polska, za některé spoluobčany se vyloženě stydí. Chybí jím základní vychování a slušnost

Drobných incidentů, jež provázejí nájezdy českých zákazníků na levné polské obchody, přibývá. S chováním svých krajanů má problém i spousta Čechů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Neuvěřitelné zdražování zboží v obchodech nejednoho z nás dohnalo k nákupní turistice. Rájem je Polsko, kde jsou ceny základních potravin nebo pohonných hmot nesrovnatelně nižší než v tuzemsku. Podle serveru iDnes nakupuje u našich severních sousedů každý pátý obyvatel Česka. Něco ale Čechům na levných nákupech v Polsku přece jen vadí. „Modlím se, abych tam na žádné Čechy nenarazil. Stydím se za ně, chovají se strašně,“ napsal nám čtenář Dámského Deníku Jan P. z Liberce.

Jsou arogantní, nezdraví, stydím se

Zatímco v devadesátých letech jezdili nakupovat Poláci k nám, karta se letos obrátila. Na parkovištích u tamních supermarketů jsou k vidění kvanta vozů s českou SPZ. Není divu, protože nákup se tam dá pořídit v průměru zhruba o pětinu levněji než v tuzemských obchodech. Takže se vyplatí k severním sousedům vyrazit, i když nebydlíte zrovna v příhraničí.  „Rád tam nakupuji, ale to, co v Polsku dělají Češi, je hrozné. Je mi Poláků líto a stydím se za náš národ,“ uvedl pan Jan.

Podle něj jsou tamní obchodníci vstřícní a přátelští. Na nájezdy Čechů si už zvykli. „Když ale vidím, jak se tam moji krajané chovají, je mi stydno. Ani nepozdraví, jsou arogantní, lítají po obchodě a hlasitě na sebe pokřikují, odkládají nákupní vozíky, kde se jim zlíbí. To mě štve. Kde je alespoň základní slušnost?“ zlobí se náš čtenář s tím, že se mu nelíbí ani to, jak Češi ve velkém skupují zboží v akci. „Jako kdyby snad čekali konec světa,“ podotkl.

Zlotý posiluje, nákupy u souseda podraží

Trpělivost s neukázněnými Čechy může ale polským prodejcům brzy dojít. Incidenty se totiž množí. Nejenže někteří krajané postrádají elementární zdvořilost a vykupují zboží, na což upozorňoval náš čtenář, ale neváhají u severních sousedů ani krást. Polská policie nedávno obvinila Češku, která utekla bez zaplacení z obchodu ve městě Jastrzębie-Zdrój poblíž českých hranic a následně nabrala autem pracovníka ostrahy. Podle Blesku zlodějce hrozí až tři roky vězení.

Extrémně levné polské nákupní horečce, která Čechy zachvátila, ale může být brzy konec. Podepisuje se na tom i oslabování koruny vůči polské měně. Zatímco ještě v únoru se zlotý dal pořídit i pod pět korun v příštím roce by to mělo být až šest korun, což je nejvíce od roku 2020. „Plánujete vyrážet na nákupy do Polska i v příštím roce? Rozměňte si koruny za zloté už teď, protože česká měna bude vůči polské v nadcházející době obzvláště výrazně slábnout, říká největší švýcarská banka,“ uvedl na platformě X hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

V Česku se zdraží víc, budu tam jezdit dál

V tamních obchodech evidují české banky za dva roky nárůst plateb o 900 procent. Češi v Polsku jen na jaře utratili 21 miliard korun. „Jezdím do Polska nakupovat potraviny, ale i cigarety. Krabička vyjde i o padesát korun levněji,“ svěřil se pan Jan. Podle serveru TN by příští rok měla cena krabičky cigaret vyskočit v Česku o osm korun, v Polsku o pět. „Pořád to bude velmi výhodné, nepřestanu si je tam kupovat. Myslím, že stejné to bude i s potravinami,“ dodal čtenář.

Co si myslíte o chování českých nakupujících v Polsku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články