Muž v metru zaútočil na mladou ženu. Důvodem byl styl jejího sezení a pozice nohou

V Japonsku byl zaznamenán případ, kdy starý muž několikrát udeřil do nohou mladou ženu, protože dle něj seděla neslušně.

metro i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý stát světa má svou kulturu a zvyklosti. V Evropě se člověk až tak nesetká s něčím neobvyklým. Pokud se ale vydá do vzdálenějších států, a to především na východ, může se ocitnout v různých situacích, které jej mohou překvapit. Například japonská, korejská a čínská kultura je oproti té naší velmi odlišná. Tito lidé mají jiné zvyklosti, hodnoty a vzorce chování. Některá obyčejná gesta mohou tamější obyvatele pohoršit.

Několikrát ji udeřil novinami

Právě jedno takové obyčejné gesto naštvalo staršího Japonce, který uhodil novinami mladou dívku v metru v Ósace. Vše na svůj mobilní telefon zachytil cestující tohoto dopravního prostředku a natočené video sdílel na internetu. To okamžitě obletělo celý svět a strhla se pod ním bouřlivá diskuze. Spousta lidí muže odsoudila, že i když se mu styl sezení ženy nelíbil, neměl právo na ni vztáhnout ruku. Sami můžete posoudit, zda bylo jeho chování vhodné.

Na videu je vidět mladá dívka, která sedí v metru mezi dvěma muži. Kouká do mobilu, směje se a v jednu chvíli dá nohu přes nohu, což je běžná pozice. V ten moment jí ale postarší Japonec, sedící vedle ní s široce rozkročenými dolními končetinami, několikrát udeřil novinami, které měl v ruce. Dívčin posed jej totiž velmi pohoršil a vyvolal v něm velmi negativní reakci. Okamžitě musel zasáhnout průvodčí, který muže pokáral a snažil se ho uklidnit. Ten ale stále lamentoval a rozhazoval rukama, vysvětloval důvod svého chování.

Překřížené nohy značí nevychovanost

Pro mnoho Japonců je totiž překřížení nohou hluboce spjato se západní kulturou a značí nedostatek vychování, pokory a respektu, a to zejména ze strany žen před muži na veřejných místech. Podle antropologů se křížení nohou dostalo do Japonska až koncem 20. let 20. století, kdy do země vycházejícího slunce čile vstoupila západní kultura a s ní i obyčejná židle. Do té doby platila seiza neboli poloha s hýžděmi opeřenými o paty.

Již od dob samurajů bylo překřížení nohou vnímáno jako projev vzpoury, neposlušnosti a nevychovanosti. Někteří Japonci se také domnívají, že toto gesto na veřejnosti může ostatním lidem vadit, protože zabírají více místa. To se ale netýká sedu s široce roztaženýma nohama, jelikož je v Japonsku stále mnoho mužů, kteří zaujímají tento posed.

Noha přes nohu také naznačuje uvolněnost a pohodu, naopak ve formálních situacích takto japonští obyvatelé projevují svou napjatost a koncentrovanost, nikoli uvolněnost. V Japonsku patří k etiketě a dobrým mravům sedět vzpřímeně a s nohama u sebe.

Co si o jeho reakci myslíte vy?

Zdroj: DalRefleksje
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články