Lékaři mu dávali 6 měsíců života. V tu chvíli odmítl jakoukoli léčbu a žil ještě 35 let

Muži bylo řečeno, že mu zbývá pouze pár měsíců života. Nakonec ale vše dopadlo jinak a o jeho životě byl natočen dokonce i televizní dokument.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stamatis se delší dobu potýkal se zdravotními obtížemi. Trápily ho časté angíny a zápaly plic. K lékaři se mu jít nechtělo, ale zhoršující se zdravotní stav ho k tomu donutil. Cítil se opravdu hrozně a myslel si, že horší už to být nemůže. Ale bylo. Lékaři mu sdělili smutnou zprávu.

Nevyléčitelná nemoc

Muži byla diagnostikována zvláštní forma rakoviny plic. Doktoři mu dávali maximálně 6 měsíců života. Muž byl touto zprávou velmi otřesen, ale odmítl jakoukoli lékařskou péči. Nechtěl podstoupit chemoterapie, dokonce nepřistoupil ani na použití experimentálních léčiv. Vše chtěl nechat osudu. Upadl do hluboké deprese, a dokonce uvažoval i o sebevraždě.

Rozhodl se pro smrt ve své rodné vesnici na řeckém ostrově Ikar v blízkosti své rodiny. Starala se o něj jeho matka a sestra. Stamatis ztratil chuť k jídlu, nesnesl slunce, pouze ležel a spal. Vypadalo to, že z tohoto světa odejde dříve, než mu bylo řečeno. Po nějaké době se rozhodl, že se rozloučí se životem. Šel proto za svým strýcem, který byl knězem v pravoslavném kostele. A toto setkání se stalo největším zlomem v jeho životě.

Že by zázrak?

Rozhodl se, že bude brát každý den svého života, jako by byl tím posledním. Smýšlel tak, že každý den je dar od Boha a je třeba mu za něj děkovat. Začal si užívat života a nepřemýšlel nad nemocí a smrtí. Začali za ním chodit přátelé a vzdálená rodina. Slavil s nimi, denně byl schopný vypít i 2 litry vína. Každý den se chodil modlit do kostela, odpoledne vždy navštívil místní hospodu, kde se setkával se svými přáteli. Sedával zde dlouho do noci a hrál karty.

iZdroj fotografie: Unsplash

Stamatis spal jen 5 hodin denně, protože brzy ráno spěchal do kostela děkovat Bohu za nový den. Poté se šel starat o svou zahradu, kde pěstoval spoustu ovoce a zeleniny. Na svou úrodu byl velmi pyšný. Takto ubíhaly měsíce, roky, až se jednoho dne muž rozhodl zajít k lékaři na prohlídku. To mu bylo 97 let, takže uteklo 35 let ode dne, kdy mu lékaři zjistili rakovinu. Jak se ale dozvěděl, po té již nebylo ani vidu, ani slechu. Stamatis Moraitis zemřel v krásných 102 letech.

Tajemství dlouhého života

Když se režisér z BBC dozvěděl o Stamatisovu příběhu, okamžitě přijel na ostrov Ikar natočit o tomto obdivuhodném muži dokument. Zjistil, že Moraitis denně ušel pomalým krokem 20kilometrovou trasu. Každý den pil domácí víno plné antioxidantů, jedl převážně ryby a saláty s olivovým olejem. Také si pekl domácí celozrnný chléb a vypil minimálně 2 litry vody za den. Takže Stamatis nežil pouze 6 měsíců, ale dalších 40 let. Dle Řekova příběhu jsou tedy každodenní pohyb v přírodě, zdravá strava, žádný stres a smích tím nejlepším receptem nejen proti rakovině.

Co říkáte na tento zázrak?

Zdroj: NYTimes
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články