Neznámý muž oslovil v kavárně matku dívky s Downovým syndromem. Slova, která řekl, jí znějí dodnes v uších

Downův syndrom je jednou z nejčastějších vrozených genetických anomálií. Tito lidé trpí nepochopením ostatních, kteří by raději volili potrat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nenávist lidí ke všemu odlišnému někdy nezná hranic. Rodiče dětí, které se narodily s Downovým syndromem, by o tom mohli vyprávět celé hodiny. Jaké je pak jejich překvapení, když se setkají s někým, kdo postižení jejich dětí nepokládá za cosi špatného, ale dokonce jejich děti považuje za krásné osoby. Právě to se stalo jisté mamince z Kanady, jejíž dojemný příběh zveřejněný na Facebooku obletěl doslova celý svět.

Na zírání je zvyklá

Jistá Kanaďanka jménem Pam De Almeida seděla jednoho dne v kavárně i se svou osmnáctiměsíční dcerkou Sophií. Ta se narodila s Downovým syndromem, což je zvláštní genetická anomálie vyznačující se přítomností třetí kopie 21. chromozomu v molekule DNA. V kavárně se jí stalo něco, na co nikdy nezapomene a co sdílela na facebookové stránce Slice of Life (Kus života), již věnuje právě své dceři.

Stejně jako obvykle se Pam, respektive její dcera Sophia, setkala při návštěvě kavárny s lidmi, kteří nepokrytě na holčičku zírali a cosi si šuškali mezi sebou. Maminka už je na takové chování lidí zvyklá, i když ji často vytáčí až k nepříčetnosti. V ten den k ní ale přistoupil neznámý pár a oslovil ji. Na základě své zkušenosti se připravila na nejhorší. To se ale nestalo.

Každý člověk má hodnotu

Muž Sophii pozdravil plácnutím dlaněmi a podal jí ruku. Holčička se na něj usmála a zamávala mu. „Podíval se na mě se slzami v očích a řekl: Rád bych se s vámi podělil o jeden příběh. Obávám se ale, že ho nezvládnu říct, aniž bych se rozplakal,“ oslovil překvapenou Pam, která ho pobídla, aby bez obav pokračoval.

Muž jí popsal, jak včerejšího večera sledoval v televizi zprávy, kde právě odvysílali příběh jiné maminky dítěte s Downovým syndromem. Té lékaři doporučovali, aby šla po diagnóze postižení dítěte na potrat. Ta to ale odmítla a napsala dopis, v němž vysvětlovala své rozhodnutí.

Přistihla se, jak brečí do ubrousku

Muž povyprávěl Pam příběh maminky z televizní reportáže a popsal i obsah dopisu. „Podstatou bylo, že člověk nikdy neví, kdo bude mít jaký vliv na svět. Nikdy nemůžete vědět, co je člověk schopen dokázat, dokud mu nedáte šanci,“ popsal. Podíval se na ni a řekl: „Jste krásný člověk. Vaše dcera je krásná. Gratuluji vám k ní!“ Poté odešel.

Pam následně přistihla sama sebe, jak slzí do ubrousku, který celou dobu držela v ruce. „Ten muž byl první úplně cizí člověk,“ napsala ve svém příspěvku, „který mi pogratuloval k narození mé dcery a uznal její hodnotu. Její HODNOTU a její KRÁSU. Ve světě, který si o mé dceři šeptá za jejími zády, jenž na ni zírá, tento muž uviděl její DŮLEŽITOST,“ napsala v příběhu, který nasbíral více než 13 tisíc sdílení a téměř sto tisíc komentářů.

Jak na problematiku postižených dětí nahlížíte vy?

Zdroj: Cosmopolitan

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Ta díra tam není jen tak. Hospodyňky, které chtějí být v kuchyni efektivní, ocení hned 2 využití
Události247.cz
Události247.cz
Ve městech se začínají objevovat skupiny lidí, které mohou být pro bezpečí Čechů kritické
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rajčata působí na plíce zdravých i nemocných. Skoro nikdo si neuvědomuje, jaké bohatství se v nich ukrývá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kruhy v obilí –⁠ jaká je jejich historie a co za nimi doopravdy stojí. Existují svědci, kteří z místa viděli odlétat podivný objekt